Nema lošeg vremena nego loše opreme. Zafrkancija je to planinara koji će se u brda uputiti bez obzira na loše vremensku uvjete, no ipak, onima koji tek počinju s tom aktivnošću i manje su iskusni prognoza bi trebala biti obavezna “literatura” prije odlaska jer će se prema njoj i planiranoj stazi prilagođavati oprema i duljina izleta.
Šeširić sa širim obodom, krema protiv UV zraka i sunčane naočale zaštitit će od sunca, a topla odjeća, rukavice i kapa od hladnoće. Važno je znati i neke osnove kretanja u prirodi prije nego se u nju uputite pa je tako pravilo da je planinarska grupa brza onoliko koliko ide najsporiji. Na početku i začelju kolone uvijek moraju biti dva iskusna planinara – vodič pazi na markacije i brine za tempo hoda skupine, a zadnji (tzv. metla ili gonič) brine za one koji su zaostali u napredovanju. Ne treba, savjetuju u Hrvatskom planinarskom savezu (HPS), na samom početku krenuti brzim tempom jer to brže iscrpljuje.
– Promatraj stazu ispred i ispod sebe kako se ne bi dogodilo da zapneš za korijen drveta, upadneš u neku rupu ili blato, posklizneš se na klizav kamen ili zapneš za nisku granu. Izbjegavaj naslage starog lišća jer nikad ne znaš što je ispod njih. Želiš li nešto pogledati, zastani, pogledaj, fotografiraj, ali ne skreći sa staze i ne odvajaj se od skupine – ističu iz HPS-a.
Strme planinarske staze ne treba kratiti, već radije penjati se dužim zavojima, a cestu je najbolje izbjegnuti, no ako ne možete, onda je pravilo da se kreće lijevom stranom, nasuprot kretanju vozila. Za veće skupine vrijedi suprotno pravilo: hodati treba desnom stranom, u koloni. Kod uspona potrebni su manji odmori svakih sat vremena, a veći odmor svaka dva do tri sata. Uvijek se nosi sve rezervno, bitno je i slojevito se obući, a kako bi planinar trebao izgledati da se ne dogodi da mora intervenirati HGSS, pogledajte gore.