Prva i najvažnija stvar je da joj pomognete da dobije odgovarajuću liječničku pomoć.
Druga stvar je da ponudite emotivnu podršku što uključuje razumijevanje, strpljenje, ljubav i ohrabrivanje. Imajte na umu da depresivne osobe ne žele biti depresivne.
Nema ničeg beskorisnijeg od savjeta tipa "trgni se, saberi se, potrudi se" i slično. Time ćete samo stvoriti bolesniku osjećaj krivnje i potaknuti ga da pokuša prikriti svoje stanje i osjećaje, te da se, uz veliki trud i za kratko vrijeme, ponaša kao da mu nije ništa.
Evo što biste mogli napraviti:
- Uključite depresivnu osobu u razgovor i pažljivo je slušajte.
- Ne ignorirajte najave suicida! Odmah ih iznesite bolesnikovom psihijatru.
- Pozovite depresivnog bolesnika u šetnju, kino i slično. Diskretno inzistirajte ukoliko odbije poziv. Ohrabrite ga da sudjeluje u aktivnostima kojima se nekada veselio.
- Ne tjerajte depresivnu osobu da preuzme previše zadataka. Takvim osobama potrebna je zabava i društvo a preveliki zahtjevi mogu samo pojačati osjećaj neuspjeha.
- Nikako ne optužujte depresivnu osobu za lijenost ili da se pretvara kako je bolesna i nemojte očekivati da se sama 'izvuče' iz depresije.
>>Ništa vam se ne da? 3 osnovne grupe najčešćih razloga zašto smo umorni
a sto ako je depresivna osoba postala depresivna zbog tog jer nema posao i nikakve prihode. kako cete joj onda pomoci? lijepe rijeci joj i nece biti od neke velike koristi, pametnjakovici