Praćenje i uznemiravanje nije nešto novo, ali je s pojavom Interneta i raširenošću društvenih mreža dobilo sasvim novo značenje i - lakše je nego ikad.
Ako ste primijetili da netko konstantno nailazi na vas, bilo da je riječ o virtualnom ili stvarnom svijetu, što vas često čini rastresenim ili vas jednostavno dovodi u neugodnu situaciju, vrijeme je da osvijestite koje su opasnosti ovakvog ponašanja i kako se ono može spriječiti.
S obzirom na sve veći broj uznemiravanja, na globalnoj se razini pokreću dani osvještavanja, s brojnim radionicama diljem Velike Britanije.
Svoju podršku moći ćete izraziti putem hashtaga #StalkingMatters.
1. Što je stalkanje?
Stalkanje ili neželjeno praćenje obuhvaća razna nepoželjna ponašanja: od slanja cvijeća, prijetećih poruka do seksualnog uznemiravanja. Ako je to ponašanje konzistentno i očito neželjeno, zbog čega se osjećate tjeskobno - onda je to 'stalkanje'.
2. Tko najčešće stalka?
Iako u pitanju mogu biti stranci, čak 45 posto stalkera su bivši supružnici ili odbijeni muškarci/žene.
3. Jesam li u ugroženoj skupini?
Istraživanja su pokazala kako su žrtve praćenja stare od 10 do 73 godine.
4. Koliko stalkanje traje?
U prosjeku od 6 mjeseci do 2 godine, ali zabilježeni su slučajevi sve od 6 mjeseci do 43 godine (!).
5. Trebam li se zabrinuti ako me netko prati, ali ne postoji fizičko nasilje?
Apsolutno da. Stalkeri zapravo računaju na psihičku rastresenost žrtve i činjenicu da ih stalna neželjena prisutnost u sprječava ne samo u svakodnevnim životnom obvezama, već i izlascima, pronalaženju novog životnog partnera, druženju s obitelji,...
>> 5 znakova da ste postali ljubomorna djevojka, baš poput onih u koje ste prije upirali prstom