nije bolest

Kod ušljivosti mogu uspješno pomoći i prirodni pripravci

Foto: Thinkstock
Uši
Foto: Thinkstock
Uši
08.12.2014.
u 20:34
Prvi znak ušljivosti je neugodna svrbež vlasišta i nadraženosti kože
Pogledaj originalni članak

Zaraženost ušima nije bolest, niti je uš glave opasan nametnik jer ne prenosi bakterije ni viruse.

No, radi se o vrlo neugodnoj svrbeži pa se često pri češanju stvaraju ranice koje se mogu inficirati. Uši glave najčešće se javljaju kod djece u školama i vrtićima, a u današnje vrijeme možete ih se jednostavno riješiti.

Bezbolan ubod

– Uši glave (Pediculus humanus capiti) možemo dijagnosticirati u ranom stadiju redovitim pregledom glave i vlasišta. One su česte u dječjim kolektivima tako da je većina preparata na tržištu prilagođena za uporabu kod djece. Uši mogu predstavljati dugotrajan problem za roditelje i njihovu djecu, no ne moraju biti znak loše higijene – objašnjava mr. pharm. Željka Hanžić.

Uši su sitni kukci bez krila, sa šest nogu, poznatiji kao ektoparaziti, odnosno žive na domaćinu. Njihov ubod je bezbolan, ali tijekom hranjenja ispuštaju tekućinu koja izaziva vrlo neugodan svrbež. Gnjide su jajašca iz kojih se izliježu uši, a najčešće se nalaze kod samog korijena kose, te uz vrat i iza uha. Mr. pharm. Željka Hanžić objašnjava kako uz različite šampone za uklanjanje ušiju i gnjida koji sadrže tvari poput d-fenotrina, dimetikona, piretrina... uši možete eliminirati bez kemijskih tretmana:

– Riječ je o električnim češljevima. Lako se koriste i zvučnim signalom ukazuju na prisutnost ušiju. Koriste se s niskim električnim nabojem te uništavaju uši koje dolaze u kontakt sa zupcima češlja - kaže mr. Hanžić.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Prirodne varijante

Tijekom ušljivosti potrebno je provoditi učestalije higijenske mjere kao što je češće strojno pranje odjeće, posteljine, ručnika, pranje češljeva i četki za kosu u kipućoj vodi.

– Sprejevi s eteričnim uljima prirodna su varijanta prevencije i uklanjanja ušiju glave. Baza tim prirodnim pripravcima najčešće su hidrolati lavande ili čajevca, a ostatak čine eterična ulje čajevca i lavande, geranija, eukaliptusa, jojobe i ostalih biljaka – objašnjava mr. pharm. Hanžić.

>>5 prirodnih lijekova za borbu protiv superbakterija

>>Pomaže li karamelizirani šećer i toplo mlijeko kod upale grla?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

GL
globalsolutions
08:46 29.10.2015.

Bez kemije, bez neučinkovitih češljeva: www.facebook.com/eco.kid.kozmetika