BAKTERIJE I KLICE MOGU BITI OPASNE

Koliko često trebate čistiti dječji bazen? Evo što savjetuje stručnjak

Foto: Shutterstock
Koliko često trebate čistiti dječji bazen? Evo što savjetuje stručnjak
24.07.2022.
u 07:00
Stručnjak kaže da je u malim bazenima vodu potrebno mijenjati svaki dan, čak i ako ga niste koristili, odnosno ako nije bio pokriven nečime
Pogledaj originalni članak

Mnogi u svojim dvorištima i vrtovima imaju dječje bazene u kojima ponekad i sami potraže rashlađenje, a iako možda mislite da su ti mali bazeni potpuno bezopasni, zapravo baš i nisu jer se u njima lako,  ako se ne čiste redovno i pravilno, mogu nakupiti i razne bakterije. Stručnjak za čišćenje Ivan Ivanov iz End of Tenancy London objasnio je zato koliko često je potrebno čistiti bazen i kako je to najbolje učiniti, piše Express

Maslinovo ulje kao sredstvo za čišćenje? Evo gdje će napraviti `čuda`

Foto: Getty Images
maslinovo ulje
Foto: Thinkstock
ulje
Foto: Thinkstock
Maslinovo ulje
Foto: Thinkstock
Maslinovo ulje
Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell
Maslinovo ulje tipičan je sastojak mediteranske prehrane

Za male bazene na napuhavanje preporučuje se svakodnevno pražnjenje kako bi se smanjio rizik od pojava bakterija i klica, i samim time i raznih bolesti. To je zbog toga što nije sigurno dodavati klor i druga sredstva za dezinfekciju ako bazen nema filtar, što mali bazeni obično ni nemaju.

- Mijenjajte vodu čak i ako bazen taj dan niste koristili, a nije bio pokriven, jer u vodu mogu upasti kukci ili priroda može utjecati na njega na neki drugi način. Ako vaša voda izgleda čisto i u njoj nema nikakvih plutajućih komadića, ne biste trebali potpuno mijenjati vodu nakon dvije ili tri upotrebe - rekao je stručnjak.

Što se tiče čišćenja malog bazena, ono što trebate napraviti je, nakon što ste ispustili vodu iz bazena, isprati krhotine i prljavštine vrtnim crijevom, te zatim pustiti da se prirodno osuši na zraku. Dezinficirajte suhe površine otopinom izbjeljivača i vode, slijedeći upute proizvođača o vremenu i mjerama za izbjeljivač koji namjeravate koristiti, a zatim ponovno temeljito isperite čistom vodom i napunite bazen. 

Ako imate veći bazen s filtrom, važno je pratiti upotrebu klora i dosljedno ga filtrirati. Stručnjak savjetuje da provjerite pH razine svoje vode. Sve dok su bliže sedam vaša bi voda trebala biti u redu. Objasnio je i da provjera pH vrijednosti ne potvrđuje niti negira bakterije koje se prenose vodom, već umjesto toga pokazuje imate li ispravnu ravnotežu klora. Ako je pH niži od 6,5 voda u bazenu možda neće biti sigurna za korištenje, osobito za one s osjetljivom kožom.

No, treba imati na umu i da se filtri vrlo lako mogu napuniti, što bi moglo pogoršati kvalitetu vode tijekom vremena. Kada se on napuni, ono što trebate napraviti je isprazniti bazen, a prije ponovnog punjenja odvojite nekoliko minuta da ispraznite filtar. Nakon što je filtar čist, možete ponovno napuniti bazen.

Ljeti se najradije tuširate hladnom vodom? Više će vas rashladiti topla kupka, kažu stručnjaci

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.