Moje zdravlje

Light hrana? Razmislite još jednom!

Foto: Thinkstock
Light hrana? Razmislite još jednom!
06.10.2015.
u 10:56
Pogledaj originalni članak

Light proizvodi nisu uvijek niskokalorični, a bezmasni proizvodi nisu nužno bez masti. U želji da se okrenete zdravoj prehrani i smanjite unos kalorija, svome tijelu možete činiti neko drugo zlo. Takozvana light hrana u principu bi trebala imati bljutaviji i manje privlačan okus. No, vaš omiljeni light jogurt i dalje ima neodoljivi „šmek“, zar ne?

-Da bi nešto postalo light proizvod, u njemu se smanjuje udio masnoća i šećera. No, s obzirom na to da šećeri i masti daju okus, gustoću i kremoznost, umjesto njih trebaju se dodati neki drugi zamjenski kemijski spojevi – aditivi. Ako, primjerice, smanjujete udio masnoće u mlijeku, onda se prilikom proizvodnje umjesto masnoća dodaje više laktoze pa proizvod sadrži više šećera – objašnjava Risto Čebedžija, dipl. san. ing. stručni savjetnik za prehranu i sportsku suplementaciju.

Iako nije dobro pretjerano uživati u hrani punoj masti i šećera, stručnjaci ističu kako nije idelano ni prehranu temeljiti na light proizvodima. Što onda konzumirati, a da je zdravo za naše tijelo?

Umjesto light proizvoda, preporučuje se uzimanje kokosovog maslaca i prirodnih izvora šećera, odnosno energije, voće koje sadrži fruktozu. Bitno je vježbanje i uravnotežena prehrana.

Jeste li znali da light proizvodi kod nekih ljudi čak mogu i povećati apetit? Ponekad nije problem samo u tjelesnim kemijskim promjenama, već i u psihi čovjeka. Primjerice, ako ste pojeli kutiju keksa s nižim udjelom šećera, mislite da ste zato unijeli znatno manje masnoća pa pojedete još jednu kutiju. Jednostavno, ako na proizvodu piše da ima niži udio masnoća, to ne znači da ga uopće nema.

Treba shvatiti da ne postoji lakši put do mršavljenja. Postoji samo pravilna prehrana. Naš stručnjak za pravilnu prehranu, Risto Čebedžija, u magazinu Moje zdravlje savjetuje što pojesti tokom dana kako bi prehrana bila uravnotežena te kako biste se, u konačnici, osjećali bolje.

Sve ovo i još mnogo više čitajte u magazinu Moje zdravlje koji na 100 stranica sjajnog papira donosi brojne zanimljvosti, intervjue, savjete i recepte. Pronađite Moje zdravlje na svim kisocima za samo 14 kuna.

Foto: VL

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.