Odlučili ste zdravo i polagano smršavjeti, pa pažljivo birate namirnice koje kupujete. Sve što ima oznaku ‘'light’' ili što ima ‘'manje masnoće'’ naći će se lako u vašoj košari. Deklaraciju ne čitate, jer je sve to, mislite, dijetno. No, znate li uopće što znači ‘'light'’ i je li to jamstvo da se od tog proizvoda nećete udebljati? Odgovor leži u deklaracijama koje tako rijetko čitamo.
Lagano, ali ne i dijetno
Proizvodi koji na sebi imaju oznaku ‘'light'’ odnosno ‘'smanjen'’ udio nečega, smiju taj natpis imati samo ako sadrže 30 posto manje te tvari u odnosu na slične proizvode koji nisu ‘'light'’, objašnjava magistar nutricionist iz Enciana Nenad Bratković.
No, kvaka je u tome da ako se ‘'light'’ odnosi na smanjen udio masnoća, to ne mora značiti da ima i manje šećera. Reklama za jogurt Ego, na primjer, kao i samo pakiranje, neosporno će vam dati naslutiti da ćete pijući taj jogurt smršavjeti. No, na deklaraciji tog voćnog jogurta možete pročitati da sadrži čak 11,8 grama šećera, podjednako kao i obični voćni jogurti koji ne jamče mršavljenje.
Upravo su do tog zaključka došli i novinari britanskog Daily Maila, što su im potvrdili i stručnjaci. "Light" namazi, jogurti, pa čak i grickalice mogu biti trik te privući svojim natpisom, dok istodobno sadrže jednako šećera (ili soli, na primjer) kao i obični proizvodi.
I mi smo prošetali našim trgovinama, no čini se da kod nas stvari ipak nisu toliko drastične. Ipak, mlijeko, koje na prvu ne biste povezali sa šećerom, a ‘'hvali se'’ da sadrži tek 0,9 posto masnoća, sadrži i 4,6 grama šećera. Voda za kojom ćemo posebno ljeti lako posegnuti često je ona s okusima, no i s ovim vodama morate biti oprezni - iako je voda i iako je "light", sadrži gotovo uvijek šećere.
Ne tako lagane pahuljice
– Proizvodima koji se deklariraju kao '‘light’', te imaju, na primjer, smanjen udio masnoće u sebi, povećava se razina ugljikohidrata, kako bi se postigao bolji okus. Dakle, ako piše dijetalan, tada to mora značiti npr. ili “smanjen sadržaj masnoća”, “smanjena energetska vrijednost”, “smanjeni udio zasićenih masnih kiselina”, “smanjen udio natrija” itd., a koji se odnose na slične konvencionalne proizvode - kazuje Nenad Bratković.
Drugim riječima, ako, na primjer, margarin sadrži 40% manje zasićenih masnih kiselina ili 50% manje kalorija, to jasno nikako ne znači da je takav proizvod bezopasan u smislu kalorijske vrijednosti.
– To samo znači da je u odnosu na konvencionalne margarine smanjenog sadržaja masnih kiselina/ili energetske vrijednosti. Što nikako nije zanemarivo, i može biti izuzetno bitno kod npr. osoba koje imaju povišen kolesterol ili trigliceride, koji su krvožilni bolesnici, itd.
Poznata je i priča o pahuljicama za doručak, koje često sadrže više šećera nego bi trebao ‘'lagani'’ obrok.
Sve u svemu, ako ste naumili smršavjeti, te ako iz nekog razloga morate pripaziti na unos masnoća, šećera, soli ili slično, osim natpisa '‘light'’ svakako provjerite deklaraciju.
''Light'' - manje masti, ali zato više šećera
Ministar Habijan objavio fotografiju pokojne majke, uputio riječi koje slamaju srce: 'Cijenimo ono što imamo'
Habijan je objavio dirljivu fotografiju njega i pokojne majke za blagdane, više detalja doznajte u nastavku
Djelatnici Čistoće i na Božić rade, ali ovaj Zagrepčanin svojom gestom oduševio je njih i cijeli kvart
Objava je ubrzo naišla na stotine pozitivnih reakcija i pohvala za gospodina koji je svojom gestom uljepšao blagdanske dane ovim ljudima.
Objavljene snimke sa stravičnog mjesta nesreće u Kazahstanu: Spasioci izvlače preživjele iz uništenog zrakoplova
Kazahstansko ministarstvo prometa objavilo je da su u zrakoplovu bili državljani pet zemalja: 37 Azerbajdžanaca, šest Kazahstanaca, tri Kirgizijca i 16 Rusa.
Jednostavno je i sigurno za korištenje, no većina Hrvata je još uvijek skeptična: 'Više ne nosim klasičan novčanik'
Čak i oni koji nisu na “ti” s tehnologijom s njima nemaju što zabrljati jer je sve toliko jednostavno i intuitivno.
Kako se influencerica snalazi u svijetu financija? Matea Frajsberger otkrila svoje trikove za štednju
Svaka čast autorici članka na raskrinkavanju \"light\" demagogških parola prehrambene industrije, ali zar ne bi trebali kazneno odgovarati zbog marketinške politike da na aromatiziranim mineralnim vodama nema u deklaraciji proizvoda da sadržavaju visok postotak šećera. Naime, nekom dijabetičaru koji želi utažiti žeđ i posegne za takvom vodom gdje je šećer znalački, perfidno, sakriven pod \"suha tvar\" ta boca mineralne može biti i zadnja u životu, zar ne? A da je narodu moguće proštrikati nevjerojatne marketinške podvige, a to je znano desetljećima... Postoji čak uvjerenje u puku da šećer smeđe boje, podrijetlom iz šećerne trske i uvezen iz tropskih zemalja, ne \"deblja\" jer nema kalorija. Čuo osobno, od dame koja se diči VSS naobrazbom... Pa zamislite što su u stanju prodriblati neukim ljudima!