Sezona gripe, čiji su česti simptomi glavobolja i jaki bolovi u kostima i mišićima, osim u ambulantama zaraznih klinika i domovima zdravlja diljem zemlje, uzrokovala je gužve i u ljekarnama.
No, za razliku od prošle godine, većinu lijekova koje su Hrvati po svom nahođenju kupovali protiv boli, a neke od njih čak uzimali za sniženje temperature, i one za smirenje, više nije moguće dobiti bez recepta.
Najlakše poslati inspekciju
Zbog toga, tuže se ljekarnici, nerijetko imaju problema s pacijentima koji u ljekarnu dolaze nervozni i u bolovima, pa inzistiraju na onim lijekovima koje su navikli uzimati.
– Najlakše je poslati inspekciju u ljekarnu, no mi smo ti koji s ljudima problem rješavamo na pultu – rekla nam je djelatnica jedne zagrebačke privatne ljekarne. Nije to ugodno, jer na riječ “ne” ne reagiraju svi jednako.
– Većina građana ne radi probleme, no ima i pacijenata koji vrše pritisak, prijete, a ima i onih na granici incidenta – tvrdi magistra i dodaje da sve pacijente, unatoč pritiscima, upućuje obiteljskom liječniku po recept.
No, ni kada pacijent dođe k svom obiteljskom liječniku, ne može biti siguran da će dobiti recept za svoj “omiljeni” lijek protiv boli.
– Nismo mi tajnice koje po narudžbi propisuju lijekove – poručio je dr. Mario Malnar, liječnik obiteljske medicine.
Popularni lijekovi, koji su se koristili protiv boli, poput voltarena ili ketonala, zapravo su vrlo opasni i mogu oštetiti organizam, posebice ako se uzimaju često i u nekontroliranim dozama. A tu su i opasne reakcije koje mogu izazvati u kombinaciji s nekim drugim lijekovima koje pacijent uzima pa je nužno da ih smije propisati isključivo liječnik.
– Lupocet je u ljekarnama i dalje dostupan i bez recepta, a ono što ljudi ne znaju jest podatak da je on, osim što djeluje na sniženje temperature, jedan od najboljih lijekova protiv boli, pa se u kombinaciji s drugim lijekovima koristi čak za suzbijanje boli u osoba s uznapredovalim karcinomima. Dakle, i dalje se može bez recepta do učinkovitog lijeka protiv boli – objasnio je dr. Malnar i dodao da je slična situacija i s popularnim ibuprofenom, za koji su nedavno britanska istraživanja pokazala da, ako se uzima u velikim i nekontroliranim količinama, može oštetiti i mozak i srce, i ketonalom, koji se jednostavno mogu zamijeniti jednako učinkovitim neofenom koji se u ljekarnama može dobiti bez recepta.
Policijski dosje
Bolne menstruacije u žena za koje su se lijekovi poput voltarena također često kupovali, poručuje Hrvaticama, mogu se prevenirati, pa nikakvi lijekovi protiv bolova nisu potrebni.
– Hormoni boli u organizmu izlučuju se tri dana prije početka mjesečnice pa je dovoljno tada piti aspirin ili andol – otkrio je. Lijekovi koji su se šakom i kapom koristili za smirenje, poput apaurina ili normabela, nipošto se ne smiju uzimati na svoju ruku, a ako ih osoba u ima većim količinama bez liječničke preporuke, to spada u i domenu kaznenog zakona.
– Policija od obiteljskih liječnika može, a od nekih je i tražila, da joj se, prema popisima izdanih vozačkih dozvola, dostave imena onih koji uzimaju takve lijekove jer je vožnja pod njihovim utjecajem iznimno opasna – objasnio je dr. Malnar i dodao da bi svatko trebao razmisliti želi li da mu u kartonu, koji je dostupan policiji, piše da takve lijekove uzima na recept.
Ljekarnici: Mi smo ti koji pacijentu moraju reći "ne"
Hrvatska doživjela debakl, teško smo poraženi od BiH u ključnoj utakmici za odlazak na EP
Hrvatskoj je bilo bitno da ne izgubi s više od 13 razlike budući da je u prvoj utakmici slavila 89:76, no u tome nije uspjela.
BiH tvrtka gradi brzu cestu kroz Hrvatsku, ovo je strateška dionica, evo kad će biti završetak radova
Završetak cjelokupne prometnice s hrvatske strane značit će i da će novi most Gradiška u svojem punom kapacitetu moći doprinositi podizanju razine prometne povezanosti Bosne i Hercegovine i Hrvatske
Ana Brdarić Boljat: Bili smo uvjereni da ćemo jesti za relativno male novce. No prevarili smo se
Novarka i voditeljica informativne emisije RTL Danas podijelila je s nama dojmove s putovanja u Makedoniju, otkrila nam je što ju je sve ugodno iznenadilo i što nije očekivala
Vikendima čak 62,3% 13-godišnjaka više od tri sata dnevno radi aktivnosti koja može uzrokovati niz problema
S ovim neugodnim problemom susrela se trećina muškaraca u svijetu, a ignoriranje dovodi do ozbiljnih problema
u nicem nemaju mjere i sve rade bez mozga, il sve mozes kupit il gotovo nista. postoje adekvatnije tablete protiv bolova kod mjesecnice medutim nisu dostupne u hrvatskoj. a tvrdit da ce pomoc aspirin ili andol moze reci samo netko tko ima penis pa nema uopce ideju o cemu prica bez obzira sto ima diplomu na zidu... uostalom, sto s ogromnim brojem zena s alergijom na acetilsalicilnu kiselinu, sto je i aspirin i andol, koja je opcija?