Porođaj je prošao. Novopečena majka i beba stigle su kući. Babice, rodbina i brojna literatura, za kojom roditelji uglavnom posežu kada prvi put dobiju dijete, puni su savjeta prema kojima se ženi “oprašta” mirovanje od šest tjedana nakon kojih se očekuje da se u punoj radnoj snazi posveti brizi o djetetu i svemu što nosi svakidašnjica jednakim tempom kao i do tada. No, najnovija istraživanja ali i iskustva majki pobijaju ove tvrdnje.
Na udaru hormona
Doktorica Julie Wray sa Sveučilišta Salford utvrdila je da za potpuni oporavak nakon porođaja ženi optimalno treba godinu dana, s čime se slaže i većina majki.
– Baš sam neki dan razgovarala s prijateljicom kako se nigdje u medijima ne govori o svim fazama u koje žene ulaze nakon porođaja, o tome kako im hormoni luduju te da je svaka žena individua i da joj se tako treba i pristupiti. Dva mjeseca nikako ne može biti dovoljno razdoblje oporavka kad je sam porođaj užasna trauma za tijelo – smatra osječka glumica Sandra Lončarić Tankosić te dodaje kako tek nakon godinu dana stvari sjedaju na svoje te žena može razmišljati o tome da krene raditi još nešto.
Slavni nisu mjerilo
Čak i da se žena fizički brzo oporavi, objašnjava doktorica Wray, u obzir treba uzeti njezino psihološko stanje.
– U pitanju je zdravlje tih žena. Umor oslabljuje organizam, dodajte tome stres prirodan za novo stanje i bolove u leđima i uvidjet ćete da novim mamama nije nimalo lako. Svaki za sebe to su manji problemi, no svi zajedno uz još prevelika očekivanja okoline mogu i te kako narušiti psihičko i fizičko zdravlje žene – dodaje doktorica Wray posebno se osvrnuvši na pritisak što ga stvaraju mediji koji prezentiraju slavne mame koje se uspješno oporavljaju nakon mjesec, dva i već se vraćaju svojim poslovima.
– Ne zaboravite da te žene, u većini slučajeva, imaju cijeli pogon pomoći iza sebe – poručuje majkama doktorica Julie Wray.
Koliko pomoć može biti dobrodošla, potvrđuje i Elena Tomeček iz grupe E.N.I koja je rodila prošle godine.
– Nekako mi se čini da je za oporavak potrebno koliko se tijelo mijenjalo, dakle barem devet mjeseci. S time da moram priznati kako nisam imala problema s oporavkom jer sam imala pomoć majke koja mi je sve obavljala po kući sve dok se nisam potpuno fizički oporavila – iskreno priznaje Elena.
Na potporu okoline majkama apelira i doktorica Christiane Northrup, autorica knjige “Žensko tijelo, ženska mudrost”.
– Svaka žena treba shvatiti da je dolazak djeteta stvarna promjena života i da žena možda nije potpuno pripremljena za to stresno razdoblje, naročito ako nema potporu. Prema mom iskustvu, većina žena nema ni izdaleka onu potporu koju bi trebale imati – zaključuje Northrup.
Majkama je za oporavak potrebno barem godinu dana
Ova brigada je trebala promijeniti rat, a postali su simbol vojnog debakla: 'Oni su žrtve PR projekta Zelenskog'
Ukrajinska 155. oklopna brigada trebala je predstavljati vrhunac zapadne obuke i reforme ukrajinskih borbenih jedinica. No, stvarnost se pokazala suprotnom: od osnutka u proljeće/ljeto 2024., brigada je postala sinonim za kaos, piše njemački list Welt.
Koga ljubi Zrinka Ljutić? Skijaška zvijezda svoju sreću ne skriva
Zrinka je osvojila utrku slaloma te drugi vikend zaredom pobijedila u Svjetskom skijaškom kupu. Uspjeh je to kojim je privukla puno pozornosti na sebe, a vrlo brzo su se mnogi zapitali i krenuli tražiti više informacija o našoj skijašici.
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Skidam kapu majkama i njihovim mukama. I mene je majka rodila. Ali ona nije imala na raspolaganju vrijeme oporavka osim nekolko dana dok nisu zarasle rane. A rađale su majke i u poljima i na njivama, pa drugi dan nastavile raditi, pa opet za 12 mjeseci ponovno tako rodile.