– Matičnim stanicama za desetak godina mogle bi se liječiti bolesti mozga – uvjeren je u to docent Medicinskog fakulteta Dinko Mitrečić.
Tome u prilog ide i donacija Zaklade Adris na račun Medicinskog fakulteta u iznosu od 303.000 kuna koja će biti potrošena na uvođenje tehnologija za unapređenje baš takvog istraživanja. Dva nova uređaja zahvaljujući donacijama trebala bi pristići za godinu dana kada će naši stručnjaci i započeti s novim metodama.
– Tehnologija matičnih stanica postoji već 20 godina, ali mozak je najkompliciraniji organ i zbog toga istraživanja u tome području kasne i u fazi su prvih kliničkih ispitivanja. Doduše, svaka nova tehnologija uvodi se desetljećima i treba biti iznimno oprezan – kaže Mitrečić. Naglašava da će se ispitivanje osim na životinjama, kako je to bilo dosad, provoditi i na ljudima, pri čemu su uklonjene sve etičke prepreke.
– Ova tehnologija omogućava da se te stanice dobiju iz bilo kojeg dijela tkiva, pa čak i iz brisa, a ne embrija kako je to bio slučaj prije pet godina. Matične stanice zasigurno će puno pridonijeti usporavanju neurodegenerativnih bolesti kojima će se moći zamijeniti uništene stanice, ali uz pomoć kojih će se stvarati novi neuroni – objašnjava docent Mitrečić. Da su se znanstvenici tome području posebno posvetili svjedoči i to što je prije tri mjeseca osnovana krovna institucija - Hrvatsko vijeće za mozak – koja ujedinjava do sada osnovanih dvadesetak raznovrsnih udruga. Slična se istraživanja provode i u svijetu i naši su znanstvenici uvjereni u uspjeh koji je i više nego neophodan jer čak 35 posto starijih od 70 godina boluje od nekog oblika bolesti mozga.
– Hrvatsko društvo je sve starije i za deset godina imat ćemo više starije populacije nego danas. Zato su ta istraživanja još nužnija – objašnjava docent i poručuje da u Hrvatskoj, bez obzira na minimalna ulaganja i ograničena sredstva u području istraživanja znanosti, naročito u usporedbi sa zemljama EU, postoje i više nego kvalitetni stručnjaci koji i izvan naših granica postižu zavidne rezultate. Donaciju Zaklade Adris je uz Medicinski fakultet u Zagrebu dobila i Opća bolnica Pula, za uvođenje imunohistokemijske analize.
Mitrečić: Matičnim stanicama za 10 godina liječit ćemo bolesti mozga
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Smrznute ptice padale su s neba, drveće je pucalo od mraza, a stotine tisuća ljudi je umrlo: Nitko ne zna zašto
Čak su i mediteranske luke poput Marseillea bile okovane ledom. Drveće je pucalo od mraza, a crkvena zvona su se lomila. Seljaci su pronalazili svoje kokoši smrznute na granama gdje su spavale
Hitnjaci se dirljivom porukom oprostili od kolegice Mirele: 'Mnogi danas žive zbog tebe'
Iako će biti teško nadomjestiti prazninu u srcima njezinih kolega, ostaje zahvalnost za svaki trenutak proveden s njom: "Zahvalni smo što smo bili dio tvog života, a tebi Mirela hvala što si bila dio nas!"
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Bravo! Sva podrška ,nastavite tako dalje .