U jesenskom razdoblju masline se najčešće spominju kad je riječ o berbi, proizvodnji ulja i kulinarskim delicijama od ovih superhranjivih plodova. No masline su tradicionalno omiljene i na kozmetičkom "jelovniku". Esencije mitskog stabla života, blagostanja i dugovječnosti upravo tako djeluju na zdravlje i ljepotu.
Maslinovo ulje koncentrirani je izvor oleinske kiseline i drugih nezasićenih masnih kiselina koje su prirodno "srodne" masnoćama u ljudskoj koži, pa maslinovo ulje izvrsno održava hidrolipidnu ravnotežu vlage i masnoće tena. Blagotvorno je maslinovo ulje i zato što obiluje polifenolima, katehinima, vitaminom E... Sve su to moćni antioksidansi koji štite kožu (i cijeli organizam) od štetnih utjecaja i potiču obnavljanje stanica, pa tako održavaju vitalnost i usporavaju starenje. Baš kao u kulinarici, i u proizvodnji kozmetike osobito je cijenjeno ekstra djevičansko maslinovo ulje koje se dobiva iz prvog prešanja plodova.
Maslinovo ulje prirodni je melem za dehidriranu i osjetljivu kožu sklonu upalama; smanjuje svrbež i crvenilo, a odlično ublažava bore, strije i ožiljke. Poznato je i kao prirodna zaštita od sunca pa se često dodaje kozmetičkim preparatima za sunčanje.
U njezi su osobito blagotvorni ekstrakti maslinova lišća koje sadrži oleuropein - snažan antioksidans koji jača imunitet i djeluje poput prirodnog antibiotika. Zbog takvih svojstava odlično revitalizira kožu. Odlična je maslina i za piling - koštice se melju u fini prah koji pomaže uklanjanju odumrlih stanica kože i dubinski čisti pore.
Maslinov piling često je kombinacija ulja i usitnjenih koštica za intenzivan, a istodobno blag učinak bez iritacija kože. Kozmetički preparati obogaćuju se i maslinovom vodicom - primjerice, ona se dodaje u gelove za tuširanje kako bi nježno i bez isušivanja čistili kožu. Maslina je, dakako, visokoučinkovita i u njezi kose. Od maslinova ulja lako je pripremiti hranjivi domaći pakung za kosu, a i kozmetička industrija nudi izbor šampona, regeneratora, maski... za njegu vlasišta.