Najpoznatiji ljetni filmovi

More voli stravu: Od Ralja do Sharknada na +30

Foto: Promo
Foto: Promo
Foto: Promo
Foto: Promo
Foto: Promo
Foto: Promo
Foto: Promo
02.08.2016.
u 10:00
Pošteđeni miješanja krvi i vode obiteljski su filmovi "Free Willie" i "Flippper" uz koje su odrasle generacije i koje još užitak gledati
Pogledaj originalni članak

Ljeto već naveliko topi asfalt na gradskim ulicama, temperature skaču visoko iznad 30 stupnjeva, a Hrvati koji si to mogu priuštiti usred su velike migracije na obalu. Za one kojima nakon povratka s plaže nije dosta mora, ali i za one koji su zaglavili na kontinentu, pripremili smo pregled najboljih ili najpoznatijih ljetnih filmova za rashlađivanje u vrućim ljetnim noćima.

Mnogima će prve na pamet pasti “Ralje”, film koji je definirao pojam ljetnog blockbustera, ali ne i jedini horor koji se na prvu veže uz ljetno doba: dugo ćemo pamtiti i “Petak 13”, a revival teen horora devedesetih donio nam je “Vrisak” i “Znam što si radila prošlog ljeta”. Dvijetisućite su vratile ljetnu kameru pod vodu, popularnim trash serijalom “Piranha” koji je mutirao u bizarne sf horore poput “Sharknada”, u kojem ogromni tornado zasipa obalni grad stotinama krvoločnih morskih pasa.

Prljavi ples

Pošteđeni miješanja krvi i vode obiteljski su filmovi “Free Willie” i “Flipper”, uz koje su odrasle generacije današnjih mladih i koje je još uvijek užitak gledati.

Kad se govori o filmovima smještenima na pučinu, nezaobilazno je “Veliko plavetnilo” Luca Bessona s Jean-Marcom Barrom i Jeanom Renom u ulogama dvojice vrhunskih ronilaca na dah čije rivalstvo prerasta u natjecanje na rubu zdravog razuma, prepuno magičnih kadrova romantičnih koliko i opasnih morskih dubina. Čitatelje koji vole nešto starija filmska ostvarenja valja podsjetiti i na kultni “Dan velikih valova” iz 1978. godine, jedan od najpoznatijih “coming of age” filmova smještenih na američke obale, u kojem preplanuli mladići i djevojke pokušavaju zadržati malo surferske neopterećenosti u vremenu obilježenom mračnom sjenom Vijetnamskog rata.

Kultni status zaradili su i “Dazed and Confused” te “Američki grafiti”, filmovi o odrastanju američkih tinejdžera u drugoj polovici prošlog stoljeća smješteni u doba ljetne slobode.

Iznimno je važan i “Prljavi ples” u kojem neopterećena ljetna romansa procvate u jednu od najpoznatijih ljubavnih priča ispričanih u Hollywoodskom mainstreamu, podarivši nam nezaboravnu koreografiju Patricka Swayzeja i Jennifer Grey uz pjesmu “(I’ve Had) The Time of My Life” koja je 1988. godine osvojila Oscar za najbolju originalnu muziku.

Podjednako nezaboravan je ples Johna Travolte i Olivije Newton-John u deset godina starijem ljetnom mjuziklu “Briljantin”, uz pjesmu “You’re the one that I want” koja se i danas na vrhuncu noćnog ludila vrti na brojnim ljetnim terasama. Nešto manje slavna ostala je “Hopelessly Devoted to You” koja je “Briljantinu” donijela nominaciju, ali ne i nagradu Oscar za najbolju pjesmu.

Ljetne filmove gotovo je nemoguće nabrojati a da se ne dotaknemo u Americi iznimno popularnog žanra avanturističkih komedija smještenih u ljetne kampove, od klasične “Zamke za roditelje” s početka šezdesetih i njena remakea s mladom Lindsay Lohan devedesetih ili pak suludih “Meatballs” s kraja sedamdesetih, preko dječje komedije “Teškaši” do pomaknutog hita “Carstvo izlazećeg mjeseca” genijalnog Wesa Andersona, u kojem dvoje starmalih dvanaestogodišnjaka bježi iz kampa kako bi mogli uživati o novootkrivenoj ljubavi.

Za mračne klince tu su i “Vrijednosti obitelji Adams” u kojem mala Christina Ricci podiže ustanak u kampu. Tu su i klasične dječje avanture poput nenadmašenih “Gooniesa”, čije dijaloge većina gledatelja odraslih u osamdesetima zna napamet, ili nešto novijih “The Sandlot Kids”.

Žanr za sebe filmovi su o Amerikancima koji otkrivaju ljubav na drugim kontinentima

Za nešto odrasliju publiku koja naginje nezavisnom filmu tu su nagrađivana britanska romantična drama “My Summer of Love” Paweła Pawlikowskog u kojoj se Emily Blunt i Natalie Press upuštaju u kratku, ali intenzivnu romantičnu avanturu, ili američki indie hit “500 dana ljeta” Marca Webba o djevojci koja ne vjeruje u pravu ljubav i momka koji joj želi dokazati suprotno. U tom žanru ističe se i “Stealing Beauty” s Jeremyjem Ironsom i mladom Liv Tyler u majstorskoj režiji Bernarda Bertoluccija. Među kultnim filmovima koji nešto otvorenije tematiziraju ljetnu pohotu mnogi će istaknuti francuski “Betty Blue”.

Ne ide bez Woodyja Allena

Kao žanr za sebe ističe se niz romantičnih filmova o Amerikancima koji na svojim ljetnim putovanjima “otkrivaju” druge kontinente, od klasičnog “Summertimea” s Katherine Hepburn iz 1955. godine, preko romantične drame “Prije svitanja” Richarda Linklatera do nešto novijih “Vicky Cristina Barcelona”, “Rimu s ljubavlju” i drugih radova Woodyja Allena smještenih u glavne europske gradove.

>> Wonder Woman će odrediti smjer filmova o superheroinama

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Ironman0105
Ironman0105
07:09 03.08.2016.

ne znam gdje i kada zivi "novinar" koji je ovo navjesto preveo s interneta, ali ovog je ljeta "hit" medju poklonicima apsurdnog sci-fi(a) sharknado 4.......