Harm Reduction Forum 2024.

Možemo li postati zdravija nacija: Kada prevencija zakaže, smanjenje štete postaje ključno

djeca
Shutterstock
25.11.2024.
u 10:01

Hrvatska je na petom mjestu po pretilosti djece najčešće zbog prejedanja, a šećeru čije je prekomjerno konzumiranje uzrok brojnih kroničnih i upalnih stanja, djeca su izložena od najranije dobi.

Međunarodna multidisciplinarna konferencija o smanjenju šteta u javnom zdravstvu Harm Reduction Forum 2024. u organizaciji Hrvatske udruge za smanjenje šteta po zdravlje (HaRPH) i Hrvatskog društva za farmakoekonomiku i ekonomiku zdravstva (HDFEZ) okupila je drugu godinu zaredom brojne stručnjake iz medicine, farmacije, javnog zdravstva, nutricionizma i drugih područja kako bi na zdravstvene probleme građana ponudili rješenja temeljena na načelima smanjenja štete s ciljem unapređenja javnog zdravlja.

Pretilost rastući problem, posebice kod djece

Na skupu je istaknuto kako se bilježi sve veći broj djece s dijagnozom debljine, a Hrvatska je na petom mjestu po pretilosti djece kao rezultat manjka tjelesne aktivnosti i kvalitetne prehrane te informiranosti roditelja. Recentna istraživanja pokazuju da je u Hrvatskoj 36 posto pretile djece i djece s prekomjernom težinom, od toga je pretilih 15 posto, a 21 posto su djeca s prekomjernom masom. Jedan od uzroka je prejedanje, posebice kompulzivno. „Razlog kompulzivnog prejedanja reakcija je na stres“, izjavio je dr. med. Hrvoje Handl, voditelj Dnevne bolnice za poremećaje prehrane Klinike za psihijatriju Sveti Ivan. Kao posebno problematičnu, stručnjaci ističu činjenicu da su djeca izložena šećerima već od najranije dobi kroz konzumaciju, primarno putem zaslađenih napitaka. Kao rješenje predložili su snažnije oporezivanje, ograničavanje dostupnosti te jačanje učinkovitije regulacije na razini EU s ciljem smanjenja potrošnje zaslađenih i posebno energetskih pića među djecom. Drugu stranu ovog spektra čine poremećaji hranjenja poput bulimije i anoreksije, koja posebice pogađa djevojčice. Poremećaji hranjenja imaju višestruke uzroke, riječ je često o hipersenzitivnim osobama, ali i o vanjskim čimbenicima poput ideala ljepote kod djevojaka, navode stručnjaci. „Osobe koje boluju od anoreksije i bulimije često su ambivalentne prema liječenju, harm reduction pristupom možemo procijeniti spremnost osobe na liječenje. Ako osoba nije spremna baviti se temom vlastite prehrane za početak treba pristupiti psihoterapiji“, izjavila je Jelena Zubić, nutricionistica Opće bolnice Pula.

Previsoki porezi mogu dovesti do porasta prekogranične trgovine

Da situacija s porezima nije jednodimenzionalna i da visina poreza ima više efekata, istaknuo je Zvonimir Marinović, pomoćnik ravnatelja Carinske uprave Sektora za trošarine i posebne poreze govoreći o oporezivanju proizvoda koji imaju negativan učinak na zdravlje, poput primjerice energetskih ili zaslađenih priča. „Važno je istaknuti da se visina poreza mora balansirati sa stanjem u okruženju. Potencijalna je opasnost da previsoki porezi potaknu prekograničnu trgovinu,“ naglasio je Marinović. A da je diferencijacija manje štetnih proizvoda jedna od taktika kojom zakonodavci mogu motivirati prelazak pušača na manje štetne proizvode, smatra univ. doz. dr. Ernest Groman iz Centra za javno zdravstvo Instituta za socijalnu medicinu Medicinskog sveučilišta u Beču i Instituta za nikotin. „Kada govorimo o pušenju, pušači konzumiraju nikotin, ali umiru zbog katrana i ostalih štetnih spojeva, čiji je utjecaj na rak dokazan. Alternativni proizvodi poput grijanog duhana i vapeova,bez katrana i sa znaćajno manjom razinom štetnih spojeva, mogu značajno smanjiti rizik. Razumnim postavljanjem cijena, skuplje cigarete i povoljniji manje štetni proizvodi mogu motivirati prelazak. Ključno je spriječiti konzumaciju među mladima kroz strogu regulaciju i ograničenje reklamiranja“, izjavio je Groman.

EP podijeljen oko pristupa smanjenja štete kod pušenja

Govoreći o europskim planovima, iskustvima i ciljevima u primjeni harm reduction koncepta u javnom zdravstvu, doc. dr. sc. Tomislav Sokol, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, istaknuo je EU Plan za borbu protiv raka kao ključni dokument u zdravstvenoj politici, koji posebnu pozornost posvećuje prevenciji jer je većina vrsta raka preventabilna. „U Europskom parlamentu (EP) je podjela oko harm reduction pristupa. Većinski stav Europske pučke strane, najveće grupacije u EP, je da treba imati izbalansirani pristup na način da alternative mogu biti korisne prvenstveno za osobe koje su okorjeli pušači da pređu na nešto drugo što će biti manja šteta za njih i za one koji ih okružuju. Ono oko čega postoji konsenzus je da alternativni proizvodi ne smiju postati ulaz za djecu i mlade,“ istaknuo je Sokol. Naveo je i primjer Švedske, jedine zemlje u EU koja je postigla zacrtani cilj smanjenja broja pušača kombinacijom preventivnih mjera, regulacije i s alternativnim proizvodima.

Pristup smanjenja štete ima smisla za okorjele pušače te donosi uštede zdravstvenom sustavu

Kada se radi o okorjelim pušačima, harm reduction je manje zlo i donosi uštede zdravstvenom sustavu,“ zaključio je Drmić. Pri tome je važna uloga liječnika, posebno opće prakse, istaknuli su govornici s čime se složio i prof. dr. sc. Ognjen Brborović, izvanredni profesor na Katedri za socijalnu medicinu i organizaciju zdravstvene zaštite u Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“.Kolege liječnici trebaju biti upoznati s dokazima o harm reductionu i relevantnim studijama koje pokazuju kako je to najbolja metoda za prestanak pušenja,“ rekao je Brborović. Stručnjaci naglašavaju da dokazi kako su alternativni proizvodi manje štetni u odnosu na klasične cigarete već postoje, poput Cochrane izvještaja za e-cigarete ili pozitivnog mišljenja o manje štetnom proizvodu koje je dala Agencija za lijekove i hranu iz SAD-a za grijani duhan, te da te proizvode treba institucionalno koristiti kao alat u borbi protiv pušenja, a ne izjednačavati ih s klasičnim cigaretama.

Svijest pacijenata o vlastitim stanjima nužan preduvjet za bolje ishode

Primjena harm reduction načela nije ograničena samo na liječenje ovisnosti, već obuhvaća i područja poput pretilosti, kroničnih bolesti i cijepljenja, gdje je pravilna primjena terapija ključna za bolje zdravstvene ishode. Prof. dr. sc. Hrvoje Tiljak, specijalist opće medicine objasnio je kako je i cijepljenje oblik smanjenja štete i istaknuo važnost imunizacije za javno zdravlje. „Cjepivo smanjuje štetu i za osobu i za društvo,“ naglasio je Tiljak te dodao kako se od vremena pandemije povećala svijest o važnosti cijepljenja te je zabilježen porast interesa za cijepljenje protiv gripe. „Važno je da pacijent ima svijest o svojoj bolesti i tu je najvažnija zdravstvena pismenosti i uloga udruga pacijenata. Tek tada lijek može biti najučinkovitiji“, naglasio je mr.sc. Sani Pogorilić, mr.pharm i izvršni direktor Inovativne farmaceutske inicijative iF!. Nastavno na temu farmakoterapije, panel o farmaceutskom sektoru raspravljao je o održivom financiranju lijekova i osiguranju njihove dostupnosti. Predstavnici industrije upozorili su na izazove s niskim cijenama lijekova, što posebno pogađa generičke lijekove. Ana Gongola, doktorica stomatologije, direktorica komercijalnih operacija Sandoza za Hrvatsku i Sloveniju, istaknula je kako cijena od 1 eura za mjesečnu terapiju nije održiva. „Ako želimo dugoročno osigurati dostupnost generičkih lijekova, moramo pokrenuti ozbiljan dijalog o cijeni,“ naglasila je.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?