Dijeliti krevet s nekim je romantično, ali istodobno i noćna mora.
Kako kome.
Uzrok tome su razlike u načinu spavanja muškaraca i žena, pokazalo je istraživanje provedeno na McGill University's Douglas Mental Health University Institute.
Evo koje su razlike najčešće...
Žene ranije idu na spavanje
Sve više istraživanja ide u prilog tome da većini ljudi ne odgovara ritam koji nameće posao jer nije sinkroniziran s našim prirodnim tjelesnim satom. Upravo taj tjelesni sat kod žena otpušta signale da je vrijeme za spavanje u prosjeku oko dva sata ranije nego kod muškaraca. Upravo zbog toga rijetko će koji par moći zaspati u isto vrijeme, čak i kada odu zajedno na spavanje, a prate dnevno/noćni tjelesni ritam.
Žene će se češće probuditi prije nego što se alarm oglasi
S obzirom na to da je cirkadijski ritam (pospanosti i budnosti) dva sata "ispred" muškog, žene se i prirodno ranije bude. Nerijetko će se probuditi same od sebe i prije nego što se alarm oglasi.
Muškarci vole spavati dulje
To što odlaze kasnije na počinak "povlači" za sobom i činjenicu da su skloniji duljem spavanju ujutro.
Muškarci češće sanjaju
Počinjemo sanjati u najdubljoj fazi sna poznatoj kao REM, a koja je povezana i s tjelesnom temperaturom i razinom progesterona koji se mijenja ovisno o menstrualnom ciklusu. Zbog toga žene rjeđe ulaze u REM faze spavanja, a samim time i rjeđe sanjaju.
Žene su sklonije imati hladna stopala
Stručnjaci tvrde da su živci koji kontroliraju protok krvi kroz prste ruku i nogu osjetljiviji kod žena nego kod muškaraca te će češće imati hladna stopala nego muškarci. Kada nam se počne spavati, tijelo se usporava, pada tjelesna temperatura, a krvne žile se stežu, što usporava protok krvi kroz ekstremitete.
>>Evo zašto ne biste trebali spavati popodne dulje od sat vremena...