Oprez

Najčešći uzrok oticanja limfnih čvorova u djece je – mačji ogreb!

Foto: Igor Kralj/Pixsell
Najčešći uzrok oticanja limfnih čvorova u djece je – mačji ogreb!
15.01.2013.
u 17:00
Bolest se najčešće spontano povuče u roku od dva do četiri mjeseca, a u slučaju komplikacija liječi se antibioticima
Pogledaj originalni članak

Oticanje limfnih čvorova u djece zabrinjava svakog roditelja, a kad bolest postane kronična i liječnici su često u nedoumici - jer uzroka može biti više. Mnogi ne znaju da su čest krivac za to – mačke! Bolest mačjeg ogreba je možda najčešći uzrok kroničnog oticanja limfnih čvorova u djece.

Točna dijagnoza

Do danas se bolest često nije prepoznavala zbog teškoća u ispitivanju. Međutim, nedavno se indirektni test fluorescentnih protutijela na bakteriju Bartonella henselae pokazao vrlo osjetljivim i specifičnim za otkrivanje infekcije i za dijagnosticiranje bolesti mačjeg ogreba.

Najčešće obolijevaju djeca i mladi. Bolest se širi kontaktom sa zaraženom mačkom, kao posljedica mačjeg ugriza ili ogreba, ili kontaktom s mačjom slinom, s oštećenom kožom ili spojnicom oka.

Bolest mačjeg ogreba uzrokovana je gram negativnim bacilom (bakterija štapićastog oblika) koji se danas naziva bacil bolesti mačjeg ogreba ili Bartonella henselae. Oticanje limfnih čvorova započinje dva-tri tjedna nakon infekcije i može trajati mjesecima. Oticanje se može pojaviti na mjestu početne infekcije, nakon čega se pojavljuju povećani limfni čvorovi uzduž toka limfne drenaže s mjesta ozljede. Ponekad čvorovi mogu stvoriti fistulu kroz kožu i njihov sadržaj može istjecati izvan tijela.

U nekim slučajevima, fizikalnim pregledom se također otkriva povećana slezena.

Izbjegavati slinu

Bolest mačjeg ogreba se uglavnom spontano povuče u roku od 2 do 4 mjeseca. A u slučaju komplikacija liječenje se provodi antibioticima. Najbolja je prevencija izbjegavanje mačke koja voli grepsti. Kad to nije moguće, obvezno je temeljito pranje ruku nakon igre s mačkom, uz izbjegavanje ogreba ili ugriza te kontakta s mačjom slinom.

Djeca s normalnim imunološkim sustavom spontano ozdrave i oporave se, a osobe oslabljena imuniteta oporave se liječenjem antibioticima.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.