Toplomjeri i tlakomjeri sa živom odlaze u povijest. Naime, još u travnju 2009., sukladno Direktivi EU 2007/51/EC, koja je tada stupila na snagu, zabranjena je proizvodnja novih proizvoda koji sadrže živu.
Još ih ima na skladištu
– Unatoč zabrani proizvodnje novih, stari toplomjeri i tlakomjeri mogu se upotrebljavati i servisirati dok traju – objasnila je Adrijana Ilić Martinac, glasnogovornica Agencije za lijekove i medicinske proizvode. To, otkriva predsjednik Hrvatske ljekarničke komore Mate Portolan, vrijedi i za prodaju živinih mjerača u ljekarnama.
– Veledrogerije koje te proizvode imaju na skladištu mogu ih distribuirati po ljekarnama, no kada se i posljednji živin toplomjer proda, novi se neće moći nabaviti – potvrdio je M. Portolan i dodao kako Komora nema podatke o tome koliko je tih proizvoda još ostalo na skladištu.
U bliskoj budućnosti temperaturu i tlak mjerit ćemo isključivo digitalnim mjeračima. Građani koji su usporedbom očitanja sa živinih i digitalnih toplomjera zapazili odstupanja u “izmjerenoj temperaturi” morat će se osloniti na nove digitalne vrijednosti.
– Svaki takav proizvod ima i upute za uporabu pa su moguća odstupanja izmjerene vrijednosti u njima navedena – objasnila je A. Ilić. Potrošači koji zapaze veća odstupanja mjerenja od propisanih, mogu se žaliti proizvođaču, koji je potom o žalbi dužan obavijestiti Agenciju. A. Ilić ističe da spomenuta odredba EU ne znači da su postojeći toplomjeri i tlakomjeri sa živom kojih još ima na hrvatskom tržištu štetni ili opasni za zdravlje korisnika.
Jeftiniji od digitalnih
U ljekarnama ističu da živinih toplomjera i tlakomjera još ima u skladištima. Nekoliko su desetaka kuna jeftiniji od digitalnih, a stoje između 14 i 18 kuna, no u budućnosti taj bi se omjer cijene mogao promijeniti!
– Takvi će se proizvodi moći na tržište stavljati samo ako su proglašeni antiknima ili imaju neku posebnu, ograničenu namjenu – otkrila je A. Ilić.
Naviknite se na digitalni toplomjer jer živin nestaje
Zadužuju se, narušavaju odnose s prijateljima, obitelji, neki dižu i treći kredit. Jesu li Hrvati postali previše ovisni o šopingu?
Zabrinjavajuće je što 52,9 posto ispitanica priznaje da često skriva kupnju od svojih bližnjih, najčešće muževa, a 66,2 posto osjeća gubitak kontrole nad željom za kupnjom
Bila je simbol ljepote i požude u 80-ima, a nakon što je izgubila sluh i vid, okrenula se vjeri: 'Bog me spasio od sigurne smrti'
Vanity, rođena kao Denise Matthews,postala je model koji je oduzimao dah i pjevačica koja je magnetski privlačila poglede. Njena prirodna ljepota i šarm otvarali su joj vrata show businessa, dok su je talent i ambicija gurali naprijed. Nažalost, teško je oboljela, a preminula je 2016. godine.
Nijemci ogorčeni: 'U Hrvatskoj kao u Srbiji. Policija hvatala navijače za genitalije i skidala ih'
"Primili smo mnogobrojne pritužbe na ponašanje granične policije i osiguranja, koji su utvrđivali identitete osoba. Osuđujemo ovaj način kontrole i trenutačno smo u kontaktu s Uefom i Dinamom iz Zagreba", napisali su iz njemačkog kluba
Stigli rezultati velike ankete Večernjeg lista: Pogledajte kako se hrvatski građani pripremaju za mirovinu
Pravovremeno ulaganje u financijsku budućnost ključno je za osiguranje dugoročne stabilnosti i kvalitete života, osobito u mirovini. Ulaganjem i štednjom u ranoj fazi života omogućuje se dugoročan rast kapitala, iskorištavanje složene kamate te stjecanje financijske neovisnosti. No, kako hrvatski građani gledaju na svoju financijsku budućnost?
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.