Rezultati opsežnog istraživanja provedenog u 15 zemalja na 6,5 milijuna ljudi pokazali su da umjerena konzumacija maslaca nema izravne veze s obolijevanjem od kardiovaskularnih bolesti te da ovu namirnicu ne treba demonizirati niti je u potpunosti izbaciti iz prehrane.
Znanstvenici, koji su rezultate studije objavili u časopisu Plos One, kažu da je maslac puno bolji izbor u prehrani od šećera ili škroba.
Međunarodna grupa stručnjaka je na temelju devet istraživanja u kojima je praćeno zdravstveno stanje 6,5 stanovnika iz 15 zemalja ustanovila da se redovno konzumiranje manje količine maslaca ne može povezati s kardiovaskularnim oboljenjima, moždanim udarom ni dijabetesom, odnosno da ima minimalan utjecaj na mortalitet, razvoj kardiovaskularnih bolesti i razvoj dijabetesa.
U razdoblju u kojemu je praćeno zdravstveno stanje ispitanika umrla je 28.271 osoba, među kojima 9783 od posljedica kardiovaskularnih bolesti, a 23.954 zbog dijabetesa tipa 2.
Sudionici studije dnevno su prosječno konzumirali oko 14 grama maslaca, što odgovara jednoj jušnoj žlici.
– Osobe koje dnevno konzumiraju veću količinu maslaca, najčešće vode nezdrav način života, no povezanost između maslaca i srčanih bolesti općenito je prilično neutralna – kažu liječnici s bostonskog Sveučilišta Tufts te poručuju da maslac u prehrani ne treba demonizirati na način da ga se u potpunosti izbaci kao namirnicu.
S druge strane, ne treba ni pretjerivati s dnevnim količinama. Ističu da je maslac za zdravlje manje štetan od šećera ili škroba koji se svakodnevno i u velikim količinama unose u organizam u pecivima ili krumpiru.
Podsjećaju da su šećer i škrob povezani s većim rizikom od obolijevanja od dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti, a njihove su posljedice po zdravlje štetnije i veće nego one što ih ostavlja konzumacija nekih margarina ili konzumnih ulja bogatih dobrim masnoćama poput sojina, kanolina, lanena ili maslinova ulja. Također ističu da spomenuta i slična ulja u usporedbi s maslacem, škrobom i šećerom smanjuju rizik od obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti.
>>Što je ghee maslac i zašto bismo ga trebali konzumirati češće? Evo odgovora...
A kakve veze ima maslac sa secerom i skrobom ?!?!?! Zamjena sigurno nije...