kućanski trikovi

Ne znate kako očistiti površine od nehrđajućeg čelika? Isprobajte ovih nekoliko savjeta!

Foto: Shutterstock
Ne znate kako očistiti površine od nehrđajućeg čelika? Isprobajte ovih nekoliko savjeta!
09.02.2023.
u 07:00
Amonijak, izbjeljivač i druge jake kemikalije za čišćenje mogu oštetiti nehrđajući čelik
Pogledaj originalni članak

Nehrđajući čelik je istovremeno elegantan i izdržljiv, što ga čini popularnim izborom za uređaje i opremu doma. Međutim, potrebno je redovno čišćenje kako bi se uklonili otisci prstiju, prašina i mrlje, te kako bi izgledao potpuno čisto.  Prije metoda treba imati na umu nekoliko savjeta koji će pomoći u očuvanju ljepote nehrđajućeg čelika. Prvo je potrebno provjeriti uputstvo za upotrebu. Tvrtka koja je napravila predmet najbolje zna kako ga čistiti i održavati, pa te upute imaju prednost u odnosu na sve druge, piše Good Housekeeping

Ne može jednostavnije: Pošpricajte odjeću s ovim i više nećete morati glačati!

Foto: Getty Images
Glačanje
Foto: Getty Images
Glačanje
Foto: Getty Images
Glačanje
Foto: Getty Images
Glačanje
Foto: Getty Images
Glačanje
Foto: Getty Images
Glačanje

Bitno je koristiti meku krpu i izbjegavati jake, abrazivne kemikalije. Amonijak, izbjeljivač i druge jake kemikalije za čišćenje mogu oštetiti nehrđajući čelik.

Deterdženta za suđe 

Korištenje deterdženta za suđe je brza, jednostavna i najbolja metoda za prljavo posuđe, a posebno je dobra i za nehrđajući čelik koji treba odmašćivati ​​ili ima puno ostataka hrane. Potopite posude od nehrđajućeg čelika u vodu sa deterdžentom najmanje pet minuta. Zatim obrišite površine krpom od mikrovlakana, pazeći da brišete u smjeru metalnog zrna kako biste izbjegli ogrebotine ili oštećenja.

Ocat

Masne otiske prstiju i mrlje od hrane na uređajima i priboru od nehrđajućeg čelika može ukloniti ocat. Ocat je potpuno prirodan, neabrazivan i djeluje kao efikasno sredstvo za dezinfekciju. Pomiješajte jednaku količinu vode i octa, pa poprskajte po predmetima od čelika koje želite očistiti. Obrišite sve mekom krpom. Nema potrebe za prejakim ribanjem jer ocat treba bez napora uništiti masnoću. Zatim navlažite drugu krpu vodom i nanesite nekoliko kapi sapuna za suđe, i to bi trebalo ukloniti kiselinske ostatke koje ocat ostavlja za sobom. Na kraju nanesite malu količinu maslinovog ulja na treću meku krpu i posljednji put obrišite uređaje.

Mineralna voda 

Površine koje želite ispolirati poprskajte mineralnom vodom pa utrljajte mekom krpom. Općenito, nehrđajući čelik se može čistiti sapunom i vodom, a za predmete koji su preveliki da stanu u sudoper ili nisu vodootporni, za čišćenje se može koristiti boca sa raspršivačem puna tople vode sa sapunom, i krpa od mikrovlakana.

Žena kaže da pećnicu čisti samo jednom godišnje: "To je dovoljno ako sami napravite ovakvo sredstvo..."

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.