savjet stručnjaka

Nemojte ni vi: Doktori otkrili 8 stvari koje nikada ne bi radili dok je vani vruće

Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Nemojte ni vi: Doktori otkrili 8 stvari koje nikada ne bi radili dok je vani vruće
22.07.2024.
u 07:00
U najgorim slučajevima, ekstremna vrućina može biti smrtonosna, osobito za starije osobe koje su sklonije bržoj dehidraciji.
Pogledaj originalni članak

Ljeto je ove godine izuzetno vruće u većem dijelu zemlje– i predviđa se da će visoke temperature potrajati. Ovakvo vrijeme može učiniti održavanje vanjskih događaja ili obavljanje svakodnevnih aktivnosti, poput trčanja, gotovo nemogućim. No, u najgorim slučajevima, ekstremna vrućina može biti smrtonosna, osobito za starije osobe koje su sklonije bržoj dehidraciji. Dr. John Schumann, izvršni medicinski direktor Oak Street Healtha iz Oklahome, objašnjava za HuffPost da starije osobe imaju veći rizik od dehidracije u ekstremnoj vrućini.

Toplinski uvjeti, poput toplinskih grčeva, dehidracije i nesvjestice zbog visokih temperatura, mogu utjecati na svakoga. Toplinska iscrpljenost može uzrokovati žeđ, umor i blagu zbunjenost, prema dr. Martinu Hueckeru, liječniku hitne pomoći. 

VEZANI ČLANCI: 

Najozbiljniji oblik je toplotni udar, koji izaziva značajne promjene mentalnog stanja i kardiovaskularni kolaps. Vitalni znakovi kao što su otkucaji srca i krvni tlak mogu postati nestabilni. Ako primijetite da je netko tko je bio na vrućini zbunjen, odmah nazovite hitnu pomoć. Također, trebate ih pozvati ako simptomi poput toplinskih grčeva, jakog znojenja ili vrtoglavice traju dulje od sat vremena, savjetuju Centri za kontrolu i prevenciju bolesti. Također, stručnjaci savjetuju što ne treba raditi kako biste ostali sigurni:

VEZANI ČLANCI: 

  • Nemojte se oslanjati samo na temperaturu zraka: Uz ekstremne temperature, provjerite UV indeks i toplinski indeks koji uzimaju u obzir sunčevo zračenje i vlažnost. To će vam dati bolju sliku o stvarnim uvjetima.
  • Nemojte čekati da postanete žedni: Ako osjećate žeđ, već ste dehidrirali. Trebali biste redovito piti vodu ili pića s elektrolitima, posebno ako se puno znojite.
  • Nemojte koristiti alkohol za utaživanje žeđi: Alkohol može ubrzati dehidraciju, stoga pijte umjereno ili ga izbjegavajte tijekom vrućih dana.
  • Nemojte biti vani u najtoplije doba dana: Izbjegavajte aktivnosti na otvorenom od podneva do 15 ili 16 sati, kada su temperature najviše.
  • Nemojte biti na suncu bez pauze: Uzimajte pauze u hladu ili klimatiziranim prostorima kako biste spriječili pregrijavanje.
  • Nemojte zaboraviti na zaštitu od kukaca i nametnika: Koristite repelente i zaštitite se od bolesti koje prenose krpelji i komarci.
  • Nemojte preskakati nanošenje kreme za sunčanje: Koristite kremu za sunčanje sa širokim spektrom zaštite i SPF-om od najmanje 30 kako biste izbjegli opekline.
  • Nemojte zanemariti kako vaši lijekovi reagiraju na toplinu i sunce: Neki lijekovi mogu smanjiti vašu toleranciju na vrućinu ili povećati osjetljivost na sunce. Provjerite sa svojim liječnikom ili farmaceutom kako vrućina može utjecati na vaše lijekove.

Ove stvari izvadite iz automobila kad je velika vrućina. Mogu eksplodirati!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.