NOVIGRAD

Ni nakon sedam godina ne odustaju od ljetovanja u gradu u kojem je ove godine još ljepše jer nema puno turista

Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Mali automobil Hrvaske pošte na ulicama Novigrada
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
13.07.2020.
u 22:00
Na poluotoku Lanterni na rtu Zub je svjetionik. Sve je tu automatizirano, posade nema, a i kupači su rijetki
Pogledaj originalni članak

Bila je nedjelja poslije podne, na autocesti Zagreb - Rijeka gotovo nikoga, pogotovo u smjeru mora. Nastavljamo dalje, prema Istri. Izlazak iz tunela Učka, i eto ti prvog stajanja. Crveno svjetlo na semaforu zbilo je pet vozila u kolonu u kojoj smo nastavili put ne mogavši preteći jedni druge, što zbog pune crte, što zbog radova koji su se ove godine malo pomaknuli u odnosu na lani. Na pojedinim dijelovima ograničenje je 40 kilometara na sat, na drugima svjetlosna signalizacija trepće pri vožnji bržoj od 60 na sat. Izlazimo u Baderni (od Učke je cestarina 58 kuna) pa sutradan krećemo put prvog ovogodišnjeg odredišta Turističke patrole – Novigrada Istarskoga, gradića 25 kilometara udaljenog od granice sa Slovenijom.

Kod lođe Belveder, jedine u Istri smještene pokraj mora, a koja datira iz 16. stoljeća, pokušavamo doznati nešto više o njoj skenirajući QR. No, on ne radi, baš kao ni onaj kod obližnjega polukružnog prolaza Port a marina, kroz koji dolazimo do mora. Po betonskoj plaži odjevena u košuljicu koja je štiti od sunca na četiri šape tapka Mimi, bezdlaki pas, a za njom stižu Jiři Žurek i njegova kći Natalia. Olga Višacka – Natalijina majka – smjestila se u malom šatoru na plaži.

– Mi smo iz Slovačke i ovamo dolazimo sedam godina. Obično je to potkraj lipnja i početkom srpnja jer je tada manja gužva. No ove je godine upola manje ljudi nego inače. Nama je to super, ali... – govore ovi turisti iz Slovačke, dodavši kako su bez obzira na manje turista cijene iste kao lani.

Idemo na kavu u obližnji kafić – jedna stoji 18 kuna. Poslije uočavamo da je to bio izuzetak jer je na drugim mjestima deset. Za goste koji dolaze ljetovati u Novigrad, koji se ugnijezdio na sjeverozapadnoj obali istarskoga poluotoka, 18 kuna za kavu nije puno. Naime, prema podacima za prošlu godinu o broju noćenja u Novigradu, od ostvarenih 1.153.550 bilo je samo 26.537 noćenja domaćih gostiju.

Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Mali automobil Hrvaske pošte na ulicama Novigrada
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

Šećući se povijesnom jezgrom gradića opasana zidinama stižemo do Muzeja Lapidarium, nadomak župne crkve sv. Pelagija i sv. Maksima u kojoj se nalazi jedina kripta u Istri. Suvremena zgrada muzeja djelo je Arhitektonskog biroa Randić-Turato, među čijim je projektima i Muzej Apoksiomena u Malom Lošinju. Ivan Blašković pokazuje nam stalni izložbeni postav arheoloških spomenika – lapida. Ima ih stotinjak i mahom je riječ o predromaničkim kamenim ostacima iz nekadašnje novigradske katedrale. Najvažniji je dio zbirke, objašnjava, Mauricijev ciborij s kraja 8. stoljeća. Govori nam Ivan o povijesti Novigrada, procvatu u razdoblju Karolinškog Carstva, kugi, bacanju lapida... No nisu kameni spomenici jedino što možete vidjeti u ovome muzeju (ulaznica stoji deset kuna). Održavaju se tu izložbe, predstavljaju knjige, bilo je i svirke...

Muzej ima svoju trgovinu te galeriju Rigo u kojoj je postavljena izložba Klasje Habjan “Napokon netko!”. Ravnateljica muzeja Jerica Ziherl kaže kako će od 24. srpnja u galeriji biti izložba Sanje Iveković “Radovi u samoizolaciji”.

Odlazeći iz povijesne jezgre Novigrada odlučili smo krenuti prema desetak kilometara udaljenom poluotoku Lanterni. Stižemo do svjetionika na rtu Zub. Svjetioničarske posade više nema, signalizacija je automatizirana. U kamenoj zgradi iznajmljuje se apartman. Što se pak tiče samoga naziva rta, priča kaže da se jedan ribar nije vratio s mora s ostalima pa se nakon tri dana – za kojih ga je žena čekala sjedeći na stijeni – pretpostavilo da je stradao zbog olujnoga nevremena. Kada je konačno stigao, svoju je ženu promatrao u nevjerici jer se pomladila tridesetak godina. Stajala je pred njim i smiješila se, pokazujući svoje nove zube. I otud rtu ime.

INFO

Kad idete na kavu, pazite jer ima mjesta gdje stoji i 18 kuna.

Parking 8 KN/h

Pivo 22 KN

Kava 10 KN

Podno svjetionika betonirana je plaža s nekolicinom slamnatih suncobrana i ležaljkama. Uz nju je šljunčano-stjenovita plaža s koje je dopirala glazba. Dvije djevojke u toplesu – gotovo zaboravljenom prizoru s Jadrana – uvukle su se u stijenu. Kupača gotovo da i nema. No znamo gdje ćemo ih naći, ondje gdje je “najzabavnija voda u Istri”, u Aquaparku Istralandia. TripAdvisor ga je prije dvije godine uvrstio na drugo mjesto najboljih vodenih parkova u Europi i na šesto mjesto najboljih na svijetu. Na 80.000 četvornih metara su tobogani, vodeni dvorac s piratskim brodom, bazeni – s valovima, hidromasažni, od prozirnoga stakla...

Od ove godine tu je i space combo – tobogan s otvorenim i zatvorenim cijevima, dug čak 180 metara. Ulaznica u vodeni park za sve više od 1,40 metara stoji 220 kuna, oni od metra do te visine kao i stariji od sedamdeset godina plaćaju 50 kuna manje, djeca niža od metra ulaze besplatno. Higijenske mjere su zajamčene. Baš kao i vrhunska zabava.

PLUS I MINUS

PREPOZNATLJIVOST – Raznobojna pročelja, gradske zidine, šareni kišobrani, kip svetog Pelagija...Prepoznatljivosti su to ovog gradića koji je bio naseljen još u antičko doba, a u čijem šarmu možete uživati u laganim šetnjama ili vozeći se uređenim biciklističkim stazama

O NA RIVI – Nedaleko od rive kao ruglo stoji devastirana zgrada za koju nam kažu da je nekoć bila odmaralište u koje su na ljetovanje dolazili radnici iz jedne od republika propale države. A zbog neriješenih vlasničkih odnosa rješavanje problema nije na vidiku

OCJENE

Urednost, izgled mjesta, čistoća: 9
Kvaliteta i raznolikost smještaja: 9
Kvaliteta ugostiteljske ponude: 9
Gostoljubivost i susretljivost: 10
Sadržaj za djecu: 10
Kulturni sadržaji: 9
Rekreativni sadržaji: 9
Izgled plaža: 8
Autohtonost: 8
Opći dojam: 9
Ukupna ocjena: 90

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar EtTore
EtTore
16:07 14.07.2020.

Nista od Turisticke patrole ovoga lita!?! Btw, kad pocinje sezona?