Mnogo je činjenica o hrvatskom jeziku koje su zanimljive, primjerice kada se prvi put spominje – 1275. u dokumentu "Istarski razvod", tako i gdje ima status službenog jezika. Hrvatski je, naravno, službeni jezik u Hrvatskoj, ali ima status službenog jezika i na drugim područjima, piše Croatia Week.
U Bosni i Hercegovini hrvatski je jedan od tri službena jezika. Druga dva su bosanski i srpski. Hrvatski jezik ima status službenog jezika i u pokrajini Gradišće u Austriji. Vjeruje se da gradišćanskohrvatski govori oko 50.000 ljudi. Gradišćanskohrvatski pisani jezik temelji se uglavnom na lokalnom čakavskom dijalektu s nekim utjecajima drugih hrvatskih dijalekata koji se govore u Gradišću.
VEZANI ČLANCI:
Hrvatski također ima status službenog jezika u regiji Molise u Italiji. Vjeruje se da postoji oko 2000 pasivnih govornika moliškog hrvatskog, koji je varijanta štokavskog hrvatskog. Tamošnja zajednica nastala je od dalmatinskih izbjeglica koje su bježale pred osmanskim osvajanjima krajem 15. i u 16. stoljeću.
Hrvatski također ima službeni status u Vojvodini, u Srbiji, gdje su Hrvati jedna od najvećih etničkih skupina. Od 2013. hrvatski je i službeni jezik Europske unije i ima status suslužbenog uz rumunjski u općinama Carașova i Lupac u Rumunjskoj. U tim mjestima Hrvati ili Krašovani čine većinu stanovništva, a obrazovanje, natpisi i pristup javnoj upravi i pravosudnom sustavu omogućeni su na hrvatskom, uz rumunjski.
Još 4 zemlje nisu priznale Hrvatsku. Znate li koje?
A od kad to postoji bosanski jezik?