Iako se pranje rublja na nižim temperaturama možda čini kao dobra ideja - ako ništa ekološki prihvatljivija -istraživanja su pokazala da to i nije baš dobra ideja i da bi se rublje ipak trebali trebalo prati na višim temperaturama.
Naime, odjeća koja se pere na niskim temperaturama, tvrde istraživači, može prenositi bakterije poput E. coli: ta bakterija živi na našoj koži i u organizmu, i to na temperaturi od 37 C stupnjeva, što znači da ih niska temperatura od 30 C neće ubiti.
VEZANI ČLANCI:
Mikrobiolozi zato savjetuju da se odjeća pere na najmanje 60 C stupnjeva, što posebno vrijedi za dječju odjeću jer su djeca osjetljivija i imunitet im nije uvijek potpuno razvijen. A da biste bili sigurni da ste se s pranjem riješili svih bakterija, stručnjaci savjetuju i da povremeno 'okrenete' i praznu perilicu.
Praznu perilicu, kažu stručnjaci, upalite na najvišu temperaturu, na 90 C stupnjeva, kako biste se riješili svih bakterija.
Majka 11-ero pokazala super trik za pranje bijelog veša: 'Da i bez namakanja ostane kristalno bijel'
Escherichia Coli NE živi na koži. Ona je dio crijevne flore i može biti sam na koži urogenitalne regije kod osobe koja ne vodi računa o higijeni ili se nije dobro obrisala nakon velike nuže. Pranje na 95st. svakako, ali samo bijelo upravo iz navedenog razloga, a ostalo se pere onako kako je napisano na deklaraciji jer će vlasnik ubrzo ostati bez artikla koji pere, bilo jer se upere, bilo ispere boja ili kompletno uništi.