gubitak vida

Nova era očuvanja vida - moderni pristupi u liječenju makularne degeneracije

Foto: Bilić Vision
Nova era očuvanja vida
Foto: Shutterstock
Nova era očuvanja vida
30.10.2024.
u 13:47
Promjene u načinu života, poput zdrave prehrane i prestanka pušenja, također mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja ovih oblika bolesti
Pogledaj originalni članak

Makularna degeneracija je jedan od vodećih uzroka gubitka vida osoba starijih od 60 godina i veliki izazov za oftalmologe koji se bave liječenjem stražnjeg segmenta oka. Međutim, zahvaljujući napretku medicine i tehnologije, moderni pristupi u liječenju makularne degeneracije donose nadu i poboljšavaju kvalitetu života oboljelih. Moderni pristupi u liječenju makularne degeneracije već se dulje vrijeme uspješno provode i u Poliklinici Bilić Vision.

Suha i vlažna forma makularne degeneracije

Makularna degeneracija je bolest koja zahvaća dio mrežnice poznat kao makula ili žuta pjega i može značajno utjecati na centralnu vidnu oštrinu (centralni vid). Postoje dvije glavne forme ove bolesti: suha (atrofična) i vlažna (eksudativna). Suha forma je najčešća (80-90% slučajeva), razvija se polako i simptomi su mrlje u centralnom dijelu vidnog polja, teškoće u čitanju/prepoznavanju lica, promjene u boji i kontrastu. Trenutačno ne postoji lijek za suhu makularnu degeneraciju, ali uzimanje određenih vitamina i minerala može usporiti napredovanje bolesti kod nekih pacijenata. Vlažna forma je manje uobičajena, ali je ozbiljnija i može dovesti do bržeg gubitka vida. Ova forma javlja se kada krvne žile ispod mrežnice počnu rasti abnormalno i propuštati tekućinu ili krv, što uzrokuje oštećenje makule i značajno narušavanje centralnog vida.

Injekcije anti-VEGF lijekova: preokret u liječenju

Jedan od najvažnijih pomaka u liječenju "vlažnog" oblika makularne degeneracije jest uvođenje injekcija anti-VEGF lijekova. Iako se anti-VEGF injekcije već dugo uspješno koriste za liječenje makularne degeneracije, Poliklinika Bilić Vision uvela je u svoju praksu najnovije oblike injekcija poput Vabysma, Beovu Lucentisa i Eylee, koji prema studijama imaju najbolje rezultate u liječenju makularne degeneracije. Ovi lijekovi djeluju tako što sprečavaju rast abnormalnih krvnih žila ispod mrežnice, čime se smanjuje propuštanje tekućine/krvi i usporava gubitak vida. Redovitim aplikacijama mnogi pacijenti doživljavaju značajno poboljšanje vida ili zaustavljanje progresije bolesti.

Foto: Shutterstock
Nova era očuvanja vida

Rana dijagnoza i personaliziran pristup – ključ uspjeha

Ključ uspješnog liječenja makularne degeneracije koje prakticiramo u Poliklinici Bilić Vision je rana dijagnoza i pravovremen početak terapije. Moderni dijagnostički alati poput optičke koherentne tomografije (OCT), optičke koherentne tomografije angiografije (OCTA) i fluoresceinske angiografije (FAG) omogućuju detaljan prikaz mrežnice i otkrivanje promjena u ranim fazama. Također, personalizirani pristup svakom pacijentu, temeljen na njihovu stanju i potrebama, osigurava najbolje moguće ishode.

U zaključku, obje forme makularne degeneracije zahtijevaju redovite preglede oftalmologa kako bi se pratilo stanje i počelo liječenje u ranim fazama. Promjene u načinu života, poput zdrave prehrane i prestanka pušenja, također mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja ovih oblika bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr