Ovaj su tjedan znanstvenici s University of Miami Health System u Miamiju objavili rezultate istraživanja utjecaja cjepiva protiv Covid-19 na muški reproduktivni sustav, a kažu da ni nakon primanja druge doze kod zdravih mladih muškaraca nije zabilježen pad broja ni kvalitete spermija.
Ipak, napominju sa Sveučilišta u Miamiju, ovo je istraživanje rađeno samo za cjepiva Pfizera i Moderne, no vjeruju da će rezultati za cjepiva drugih proizvođača biti isti ili slični.
Sve povoljnija epidemiološka situacija: Hrvatska se više ne 'crveni', neki dijelovi u zelenoj zoni
- Sad imamo dokaz da imunizacija ne ugrožava muški reproduktivni sustav, odnosno da rizik za to može biti iznimno nizak, a mi ga nismo uopće uočili -rekao je direktor Instituta za ljudsku reprodukciju u Chicagu dr.David Cohen, inače i koautor studije kojom se otkrilo da se novi soj koronavirusa ne prenosi spolnim putem.
- Kvaliteta sperme nije značajno promijenjena primanjem dvije doze jednog od spomenutih cjepiva protiv COVID-19 - rekao je Allan Pacey, profesor andrologije sa Sveučilišta Sheffield u Velikoj Britaniji koji je bio uključen u ovu studiju.
Mala studija mladih, zdravih muškaraca
U studiji su inače korišteni uzorci sperme 45 muškaraca u dobi od 25 do 31 godine, a prije davanja uzoraka prošli su sistematski pregled kako bi se potvrdilo da nemaju problem s plodnosti. Uzorci su im uzeti prije prve injekcije mRNA cjepiva, a zatim 70 dana nakon druge doze, nakon čega su ispitani volumen, koncentracija, pokretljivost i ukupan broj spermija.
.- Nismo pronašli nikakve promjene u parametrima sperme kod mladih zdravih muškaraca - rekao je autor studije i direktor muške reproduktivne medicine i kirurgije zdravstvenog sustava Sveučilišta u Miamiju, dr. Ranjith Ramasamy.
Iako su testirana cjepiva samo dva proizvođača, dr. Ramasamy kaže da i druga imaju isti mehanizam djelovanja, pa vjeruje da bi rezultati s njima bili slični ili čak isti.
- Sigurno su potrebne i dodatne, veće studije s muškarcima različite životne dobi, no i sad možemo zaključiti da je bilo kakav mjerljivi učinak koronavirusa na plodnost muškaraca vjerojatno neznatan i privremen - rekao je dr. Ramasamy za CNN.
Dr. Poduje: "Čak i samo jedna opeklina od sunca tijekom života, povećava rizik od raka kože"
Poslije svega nema razloga vjerovati. Pa ovo "istraživanje" tj možda samo članak je možda financirao Pfizer, naravno ne direktno..