Iako je prisutan od rođenja, vid se potpuno razvija sve do osme godine života. Zbog toga nam je izuzetno važno da već u najranijoj dobi prepoznajemo poteškoće vida kao što su kratkovidnost, dalekovidnost i astigmatizam, kao i ozbiljna stanja poput ambliopije (slabovidnosti) ili strabizma (škiljenja) i da pravovremeno možemo započeti liječenje. Većina djece nije svjesna da ima problema s vidom jer ne znaju kako bi trebala vidjeti svijet oko sebe, no roditelji mogu primijeniti smetnje kod svoje djece, primjerice učestala škiljenja, trljanje očiju, crvenilo, suzenje, jako primicanje različitim predmetima ili žaljenje na učestale glavobolje. Ne smijemo zaboraviti ni stariju školsku djecu jer zna se da zbog modernih tehnologija, prije svega mobitela, računala, tableta, sve češće djeca imaju problem s kratkovidnošću.
Kako izgleda kompletan pregled?
Pregled u Poliklinici Bilić Vision sveukupno traje oko sat i pol te započinje razgovorom s roditeljima i uzimanjem anamneze, od trudnoće, poroda te kasnijeg psihomotornog razvoja djeteta. Nakon toga pristupa se procjeni djetetove vidne oštrine s naočalama ili kontaktnim lećama ako ih nosi otprije ili ako ih ne nosi, bez ikakvih pomagala. Kada se radi o djeci koja ne poznaju slova i brojeve, procjena vidne oštrine obavlja se s pomoću tablica s određenim simbolima, LEA simbolima ili s pomoću tzv. slova E. Kada se radi o školskoj djeci, ispitivanje vidne oštrine radi se na tablicama za odrasle.
Većina djece nije svjesna da ima problema s vidom jer ne znaju kako bi trebala vidjeti svijet oko sebe, no roditelji mogu primijeniti smetnje
Nakon toga procjenjuje se koordinacija očnih mišića i razvijenost stereovida. S pomoću biomikroskopa ispituje se prednji segment oka, kako bismo vidjeli i isključili znakove upale, alergije ili anatomske abnormalnosti. Nakon širenja zjenica pregledava se stražnji segment oka, što uključuje procjenu stanja vidnoga živca, centra vida u oku zvanog žuta pjega i ostalih bolesti mrežnice. Ono što je posebnost dječjeg pregleda je skijaskopija. To je određivanje objektivne vidne oštrine, što nam je izrazito važno jer djeca imaju jako izraženu akomodaciju, odnosno prilagodljivost oka, i mogu nadoknaditi i po nekoliko dioptrija.
Kako pripremiti dijete za pregled?
Priprema djeteta za pregled može olakšati cijeli proces. Važno je da djetetu kod kuće objasnite što ga očekuje – spomenite da će mu se kapnuti kapljice u oči, što ne boli, ali da će svijet izgledati malo zamagljen neko vrijeme.
Pojasnite mu da će pregled biti bezbolan, a liječnici će koristiti sličice i simbole kako bi pregled prošao u što opuštenijoj atmosferi. Isto tako je važno da budete uz svoje dijete tijekom pregleda pružajući mu podršku da pregledu pristupi s povjerenjem i hrabrošću.
Objasnite kako su takvi pregledi važni za njegovo zdravlje te da će mu pomoći da bolje vidi svijet oko sebe.