Prebrzi

Opasno rano rezanje pupkovine nije praksa hrvatskih liječnika

Foto: 'Ablestock.com'
Opasno rano rezanje pupkovine nije praksa hrvatskih liječnika
13.11.2010.
u 09:00
U mnogim zemljama dijete se preranim rezanjem pupkovine izlaže dodatnim komplikacijama i riziku anemije
Pogledaj originalni članak

Novorođenče može preranim podvezivanjem i rezanjem pupkovine izgubiti 54 do 160 ml krvi, što je gotovo polovica ukupnog volumena krvi u doba rođenja. To je kao da odrasla osoba otprilike izgubi dvije od ukupno pet litara krvi koje ima u tijelu. Kako bi se, pak, bebu zaštitilo od mogućih negativnih posljedica, porodničari bi trebali pričekati nekoliko minuta i tek onda stegnuti i prerezati pupkovinu, upozorava dr. David Hutchon u British Medical Journalu, koji je i porodničar u britanskoj bolnici Memorial Hospital.

Drže se starih uputa 

U suprotnom, povećava se rizik od neonatalnih komplikacija čak 50 posto, a postoji veza i s mogućem anemijom tijekom djetinjstva. Iako je i Svjetska zdravstvena organizacija dala smjernice o kasnijem podvezivanju pupkovine, u Velikoj Britaniji i mnogim drugim zemljama to ne poštuju. 

– Podvezivanje pupkovine koja još uvijek pulsira neopravdana je intervencija. Pokazuje nedostatak truda liječnika koji se strogo drže starih uputa. Kako bismo spriječili moguće štete koje će ova praksa donijeti bebama u budućnosti, treba što prije prihvatiti naputke WHO-a – kazao je dr. Hutchon. 

Zagrebačka škola 

Trebaju li se trudnice, odnosno roditelji u Hrvatskoj toga bojati? Domaći stručnjaci tvrde da u nas nema razloga za brigu zbog preranog rezanja pupkovine. 

– To nije praksa u Hrvatskoj. Kod nas se pupkovina u pravilu ne podrezuje odmah, pričeka se nekoliko minuta, od dvije do četiri. Iznimka su neke izvanredne situacije, ako je, recimo, nužna reanimacija djeteta – kaže prof. dr. Josip Đelmiš, pročelnik Zavoda za perinatalnu medicinu u zagrebačkoj Petrovoj bolnici. – Tako se radi u Zagrebu, a vjerujem i drugim centrima, jer i tamo rade liječnici koji su medicinu, odnosno specijalizaciju, uglavnom završili u Zagrebu. 

Hrvatska praksa, ističe, ne može se uspoređivati s britanskom. U nas je na porođaju prisutan ginekolog, a u Velikoj Britaniji porođaj najčešće vode babice. U Britaniji trudnoće vode liječnici opće prakse, a u nas to ne može proći bez ginekologa. U Hrvatskoj je perinatalni mortalitet 4,4 posto, a u Britaniji dvostruko viši. 

– Hrvatska ide u krug zemalja s, recimo, Austrijom i Češkom, koje imaju odlične rezultate u skrbi za trudnice – kaže prof. dr. J. Đelmiš.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

SY
syfy
11:31 13.11.2010.

Ne radi se o 4,4 % (posto) što bi značilo da na 100 porođaja umire skoro petero novorođenčadi, nego o 4,4 promila ( smrtnost na 1000 porođaja). Vaši novinari bi se trebali malo ozbiljnije upoznati sa tematikom o kojoj \"pokušavaju\" pisati

LU
lukajabuka9
19:42 13.11.2010.

Rezanje pupkovine je manji problem od odgađanja carskog reza koji je ponekad nužno potreban. Tek kada se shvati da dijete pati da se nagutalo zamućene plodne vode onda je kasno prati ruke i napraviti carski. Posljedice za dijete su trajne, a roditeljima život pakao.

TA
tatamlata
07:52 14.11.2010.

13.11.2010. u 19:42h lukajabuka9 je napisao/la: Rezanje pupkovine je manji problem od odgađanja carskog reza koji je ponekad nužno potreban. ======================================================= Upravo tako! Koliko zena se muci satima na stolu jer lijeni dezurni doktor nije za carski rez? Pa nije njegova zena niti je njegovo dijete u pitanju ;)