Tinejdžeri: Pljuska nije nasilje?!

Ostavljeni mladić snimio se kako tuče djevojku kao dokaz da nije "luzer"

Foto: Arhiva VL
Ostavljeni mladić snimio se kako tuče djevojku kao dokaz da nije "luzer"
30.11.2009.
u 08:46
Svaki treći mladić i svaka šesta djevojka misli kako silovanje u braku nije moguće.
Pogledaj originalni članak

Jedna sedamnaestogodišnjakinja ušla je u vezu s novim dečkom. Njezin bivši s tim se nije mogao pomiriti i oprostiti joj “prevaru” i poniženje. Pozvao je svoga prijatelja upozorivši ga da ponese mobitel za snimanje. Došao je djevojci i ispljuskao je. Njegov prijatelj sve je to snimio.

Taj slučaj zbio se u jednoj ustanovi socijalne skrbi, ali slično se događa u vezama mnogih adolescenata.

- Dečko je ćuškanjem bivše djevojke svojoj vršnjačkoj skupini pokazao da nije luzer - objašnjava njegov i postupak njemu sličnih prof. dr. Marina Ajduković sa zagrebačkog Pravnog fakulteta.

Da različiti oblici nasilja u vezama mladih nisu rijetkost, potvrđuje i istraživanje koje je sa svojim suradnicima provela prije dvije godine na približno tisuću i pol mladih Osječana i Zagrepčana u dobi od 13 do 19 godina.

Nije me smjela izazvati
Ustanovila je tada da je nešto manje od 5 posto mladića i 6 i pol posto djevojaka doživjelo fizički napad ili batine od svoga partnera. Još su alarmantniji podaci iz CESI-jeva istraživanja iz 2007. godine koji govore da je dvije trećine mladih doživjelo da je osoba s kojom su u vezi prema njima bila nasilna.

Gotovo polovica mladića misli da ih djevojke ne trebaju izazivati, a s tim njihovim stajalištem slaže se 35 posto pripadnica nježnijeg spola. Koliko su mladi neupućeni u kvalitetne partnerske odnose, govori i činjenica da 17 posto djevojaka i 33 posto mladića misli kako silovanje u braku nije moguće, te da čak 20 posto mladića i 8 posto djevojaka šamaranje ne smatra nasiljem.

Batine su za tvoje dobro
Takav stav posljedica je društva koje prema različitim oblicima nasilja ima izrazito visok stupanj tolerancije, a kojem su djeca, ili u obitelji, ili širem okruženju ili putem medija izložena svakodnevno, upozorava Sanja Cesar iz CESI-ja. Osnovne modele ponašanja djeca ponesu iz obitelji, a stručnjake zabrinjava i “opravdanje” tinejdžera da je za počinjeno nasilje olakšavajuća okolnost ljutnja.

- Mladi koji drže da je nasilje odgojna mjera to ponesu iz svojih obitelji.

To su morali čuti od roditelja koji kažu - udario sam te za tvoje dobro, dobio si batine da se naučiš pameti, umjesto da su priznali - osjećam se bespomoćno i ne znam što učiniti, nervozan sam i izbezumljen. Svojim postupcima roditelji uvjetuju ponašanje svoje djece i u ljubavnim vezama - komentira prof. Ajduković. Da sve počinje u obitelji, slaže se i dr. Gordana Buljan Flander iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, ali ističe i nedostatak preventivnih programa.

- Već od vrtićke dobi, a posebno u školama, djeca bi se morala obuhvatiti preventivnim programima.

Struka ih je već ponudila, a sad je na potezu država koja ih treba uvesti u vrtiće i škole - ističe dr. Buljan Flander. Smatra također da je na djecu poguban utjecaj medija, koji od negativaca stvaraju heroje, s kojima se jedan dio adolescenata identificira.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 23

OB
-obrisani-
21:51 09.12.2009.

odavno vec razmisljam da organiziram jednu jedinicu , koja bi djelovala protiv takvih , gdje bi se bezrazlozno osteceni gradjani mogli obratiti i istjerati pravdu , tj. bar istom mjerom uzvratiti nasilniku posto vidim da sadasnji zakoni to nisu u stanju. Neku vrstu tima za zastitu slabijih i istjeravanje pravde. Ha , sta kazete na to? :-) Ovo sam sada mislio ozbiljno.

Avatar Jana
Jana
10:52 30.11.2009.

Kao dijete sam bila strogo odgajana i kažnjavana šibom ali nisam nikada u životu nikoga udarila . Problem velikog dijela današnje mladeži u Hrvatskoj je baš u tome što im je sve dozvoljeno . Odrastaju bez odgoja i morala. Psuju , počinju piti već u osnovnoj školi a neki već počinju i u ranim godinama I sa DROGOM. Sve im je dopušteno bili oni bogati ili sirotinja. Nočni izlasci i spavanac do podne . Bože sačuvaj da moraju raditi i koliko ih je u nekoj dobrovoljnoj humanitarnoj organizaciju ?

VE
veles
11:53 30.11.2009.

ak je šamar nasilje za zatvor, onda je ovo kaj nad nama rade hrvatski političari za streljanje...