Jedna od pet žena ima genetski "okidač" koji udvostručuje rizik od raka dojke, pokazalo je istraživanje Imperial Collegea u Londonu.
Znanstvenici su analizirali uzorak krvi 1380 žena različite dobi, a u njih 640 poslije je razvijen rak dojke. Stručnjaci su otkrili snažnu vezu između raka dojke i molekularne promjene gena ATM na bijelim krvnim zrncima i time potvrdili da je genetska varijacija jedan od čimbenika oboljenja.
Istraživanje pokazuje i da su žene koje su imale povećanu razinu metilacije, procesa koji djeluje kao genetski okidač u vezi s genom ATM, bile u dvostruko većem riziku od obolijevanja od raka dojke nego one koje su imale nižu razinu. Testom se proučavalo kako geni reagiraju na faktore okruženja, primjerice alkohol i hormone, a taj je proces poznat kao epigenetika. U nekim su slučajevima promjene bile očite i 11 godina prije nego je otkriven rak dojke.
– Nadamo se da je ovo istraživanje samo početak našeg razumijevanja epigenetske komponente raka dojke i da će se otkriti još mnogo primjera gena koji povećavaju rizik od ove opake bolesti – kazao je voditelj istraživanja James Flanagan, prenosi Daily Mail.
Iako istraživači nisu otkrili zašto je veći rizik od raka dojke povezan s genetskim promjenama na bijelim krvnim zrncima, testiranje krvi u kombinaciji s ostalim čimbenicima može uvelike pomoći u selekciji žena s najvećim rizikom od razvoja ove bolesti.