vrijeme je za čišćenje

To je hrana koju ne želite jesti: Pregledajte svoju smočnicu, neke stvari biste trebali baciti

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
16.10.2024.
u 07:00
No, samo zato što proizvodu još nije istekao rok trajanja ne znači da je u idealnom stanju za konzumaciju
Pogledaj originalni članak

Koliko često čistite smočnicu i provjeravate rok trajanja stvarima koje držite u njoj? Vjerojatno će mnoge stvari koje pohranjujete imati iznenađujući rok trajanja od nekoliko mjeseci ili čak godina. No, samo zato što proizvodu još nije istekao rok trajanja ne znači da je u idealnom stanju za konzumaciju. Iako već znate koju hranu ne smijete jesti nakon isteka roka trajanja, poput mlijeka i sira, ne bi bilo iznenađujuće da niste malo razmislili o hrani u svojoj smočnici. Možda bi bilo korisno dvaput provjeriti namirnice koje već dugo stoje u vašoj smočnici, a ovo je popis nekih od njih, piše Reader's Digest.

Kvinoja: Rok trajanja cjelovitih žitarica kao što su kvinoja uvelike ovisi o njihovom sadržaju masti. Toplina, zrak i vlaga tri su glavna neprijatelja cjelovitih žitarica jer ti elementi mogu negativno utjecati na zdrava ulja žitarica, što zauzvrat može uzrokovati da vam žitarice užegnu dok stoje u smočnici. "Žitarice bi uvijek trebale izgledati i mirisati blago slatko ili uopće ne bi trebale imale arome. Ako osjetite pljesniv ili uljast miris, žitarice su prošle svoj vrhunac", navodi Vijeće za cjelovite žitarice. 

Kurkuma: Vaši omiljeni mljeveni začini poput kurkume, paprike i muškatnog oraščića obično gube svoju snagu nakon otprilike dvije do tri godine. Jedenje starih začina nije štetno za vaše zdravlje, ali oni više neće dodati okus vašim jelima. Provedite brzi test mirisanja i okusa da biste utvrdili je li vaš začin još svjež. 

Prašak za pecivo: Ista pravila kao i za mljevene začine vrijede i za sastojke za pečenje. Vrećice praška za pecivo i sode bikarbone s vremenom će izgubiti snagu dizanja, što za vas znači tužan, ravan kolač. Možete testirati njihovu moć dizanja s pomoću ovog jednostavnog znanstvenog eksperimenta u vašoj kuhinji. Pomiješajte sodu bikarbonu s octom i prašak za pecivo s vrućom vodom. Ako se pjene i stvaraju mjehuriće, to znači da su sastojci još dovoljno svježi za pečenje.

Krekeri: Uvijek biste trebali staviti otvorenu vrećicu krekera u hermetički zatvorenu posudu da biste spriječili prodiranje vlage. Međutim, neotvorena kutija krekera još uvijek može biti ustajala. Krekeri obično ostaju svježi u vašoj smočnici do devet mjeseci.

Orašasti plodovi i sjemenke: Orašaste plodove bez ljuske poput badema i kikirikija trebali biste pojesti u roku od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. "Orašasti plodovi i sjemenke obično sadrže veliku količinu ulja i to će ulje početi užegnuti nakon nekoliko mjeseci u smočnici", rekao je kuhar Tryg Siverson. Znakovi užeglosti na orašastom plodu ili sjemenu uključuju miris trave ili boje i tamni ili masni izgled. Za optimalnu svježinu i dugotrajnost stavite orašaste plodove i sjemenke u prozirnu vrećicu za zamrzavanje i stavite ih u hladnjak gdje ih možete držati do godinu dana.

Žitarice: Nakon tri mjeseca, otvorena kutija žitarica ustajat će zbog izlaganja zraku, ali zatvorena kutija trebala bi trajati do godinu dana. S druge strane, rok trajanja može varirati, osobito ako žitarice sadrže orašaste plodove koji su skloniji užeglosti. "Ipak, ako jedete žitarice s užeglim orašastim plodovima ili uljima, izloženi ste vrlo malom riziku. Najčešća nuspojava bit će neugodan okus", rekla je Jennifer Kaplan, instruktorica na Američkom kulinarskom institutu

Bomboni: "Ako postoje sigurnosni problemi sa slatkišima, to je obično pitanje kvalitete, a ne pitanje roka trajanja. Općenito, slatkiši se vrlo teško pokvare zbog niskog sadržaja vlage, ali to ovisi o vrsti slatkiša", rekao je dr. Fadi Aramouni, član Instituta za znanost o hrani. 

Pivo: Čuvanje piva na sobnoj temperaturi nije nužno loše za vaše pivo, ali se može brže pokvariti. Nakon otprilike četiri mjeseca toplina, svjetlost i zrak mogu prodrijeti kroz čepove boca. "Skladištenje bez hlađenja ubrzava starenje i razvoj loših okusa. Skladištenje u hladnjaku najbolje je za sva piva u svakom trenutku", savjetovali su iz Cicerone Certification Program, edukacijske usluge za stručnjake za pivo.

Čaj: Vaše vrećice čaja trebate potrošiti u roku od godinu dana jer će ulja u čaju ostariti i vašoj jutarnjoj šalici dati loš okus. Isto vrijedi i za zrna kave i talog. Prema Isabel Maples, registriranoj dijetetičarki nutricionistici, najbolje je konzumirati kavu u zrnu i mljevenu kavu unutar dva do četiri tjedna. Ljubitelji instant kave imaju nešto više vremena: otprilike dva mjeseca. 

Smeđi šećer: Otvorena vrećica smeđeg šećera ima tendenciju da se osuši i stvrdne od izlaganja zraku nakon četiri mjeseca u vašoj smočnici. Stavite smeđi šećer u plastičnu vrećicu koja se može zatvoriti ili hermetički zatvorenu posudu da bi ostao mekan i duže trajao.

Konzervirano povrće: Možda mislite da konzervirano povrće može trajati cijeli život, ali što dulje stoji na vašoj polici, veća je vjerojatnost da će se tekstura konzerve pokvariti i vašem povrću dati metalni, kositreni okus. Na primjer, konzervirana roba s visokim udjelom kiseline poput kiselih krastavaca može trajati 12 do 18 mjeseci, ali konzervirano povrće s niskim udjelom kiseline poput kukuruza može trajati do pet godina. No, konzervirane namirnice su obično sigurne za jelo i nakon datuma "upotrebljivo do" ili "najbolje do" sve dok konzerve nemaju udubljenja, hrđe ili ispupčenja. "Koristite rotaciju 'prvo ušlo, prvo izašlo' da biste najprije iskoristili starije namirnice iz smočnice", rekla je Maples.

Maslinovo ulje: Svjetlost i toplina nisu prijatelji maslinova ulja. Ne biste se trebali razboljeti od stare boce maslinovog ulja, ali otvorena boca ovog proizvoda može imati neugodan okus nakon šest mjeseci. Ako maslinovo ulje ne koristite često, kupite samo malu bočicu da biste ga mogli iskoristiti prije nego što se okus pokvari.

Brašno od cjelovitog zrna: Većina ljudi svoje brašno sprema u smočnicu, ali zapravo biste ga trebali čuvati u hladnjaku ili zamrzivaču da bi duže ostalo svježe. Ima li brašno uopće rok trajanja? Brašno od cjelovitog zrna traje do osam mjeseci u hladnjaku i do godinu dana u zamrzivaču. "Brašno od cjelovitog zrna postane užeglo prije nego bijelo brašno. To ne utječe na sigurnost hrane, ali utječe na kvalitetu i okus hrane", objasnila je Maples. 

Krumpir: Krumpiri obično traju do dva tjedna u hladnjaku i dva mjeseca u smočnici. Znat ćete da im je vrijeme isteklo kada počnu rasti klice i razvijati meke, crne mrlje na kori.

Smeđa riža: Iako je smeđa riža malo zdravija alternativa bijeloj riži, ne traje ni približno tako dugo na polici vaše smočnice. "Kod smeđe riže, u sloju mekinja ima ulja. Kada to ulje užegne, smeđa riža ima kraći rok trajanja od oko šest mjeseci. Možete ga čuvati u zamrzivaču do godinu dana", objasnio je Siverson.

Češnjak: Popularni začin najbolje je čuvati u tamnoj, hladnoj smočnici na temperaturi od 60 stupnjeva Celzijusa tri do pet mjeseci u mrežastim vrećicama. Prema Poljoprivrednim i prirodnim resursima Sveučilišta Kalifornije, kada se predugo čuvaju, tada režnjevi češnjaka mogu se smežurati ili početi nicati. "Nijedno nije štetno, ali oboje je pokazatelj da češnjak više nije na vrhuncu kvalitete", poručili su. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.