DISKRIMINACIJA?

Po biološke lijekove još idemo u bolnicu. Zašto?

Po biološke lijekove još idemo u bolnicu. Zašto?
17.04.2018.
u 19:23
Smanjili bi se troškovi putnih naloga HZZO-a i bolovanja zbog izostanka s posla radi odlaska u udaljene bolnice, ističe N. Horvat iz Remisije
Pogledaj originalni članak

Većina pacijenata terapiju za svoje kronične bolesti uzima kod kuće, a oni koji se liječe biološkim lijekovima moraju redovito u bolnice da bi ondje primili lijek, pa i kada ga uzimaju peroralno i subkutano, odnosno kad se “pikaju” (kao što to rade oboljeli od dijabetesa) ili ga uzimaju na usta. Ovisno o uputi specijalista, tjedno, mjesečno ili jednom u dva mjeseca, godinama redovito odlaze u bolnicu, umjesto da lijek preuzmu u ljekarni na recept i koriste kod kuće ili u ordinaciji svog obiteljskog doktora, kako je to uobičajeno u europskim zemljama.

Intravenski – u dnevnoj bolnici

Mnogi iz manjih sredina putuju u neku udaljenu bolnicu, npr. u Virovitici nema internista reumatologa pa pacijenti odlaze u Osijek, Slavonski Brod i Zagreb. – Kad bi lijek dobili u ljekarni, smanjili bi se troškovi puta i izostanka s posla – kaže Nenad Horvat, predsjednik Udruge oboljelih od upalnih reumatskih bolesti koji se liječe biološkom terapijom Remisija. S njim se slaže i prof. dr. sc. Simeon Grazio, Predstojnik Klinike za reumatologiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju KBC-a Sestre milosrdnice, koji opisuje kako se u Sloveniji biološki lijekovi za primjenu u potkožnom obliku podižu u ljekarni.

– Biološke lijekove koji se daju potkožnim putem, a to je većina, uz prethodnu edukaciju mogu si davati i sami bolesnici. Suvremeni oblici jednostavni su za primjenu kod kuće, to su brizgalice slične inzulinskim pripravcima. U slučajevima kad bolesnici nisu u mogućnosti dati si lijek, postupak bi se primijenio u ordinaciji obiteljskog liječnika. Naravno, s obzirom na specifičnosti, nužno je da i dalje te bolesnike kontrolira specijalist, a lijekove koji se daju intravenski i dalje bi se davalo u dnevnoj bolnici – kaže prof. Grazio i napominje da je i kod nas takva praksa kod mladih bolesnika oboljelih od juvenilnog idiopatskog artritisa, iako je tih pacijenata manje. Važno je i skratiti period liječenja na teret bolnica, koji sad traje godinu dana, jer bi tada veći broj bolesnika dobilo biološki lijek.

Tri tisuće pacijenata

U Hrvatskoj se biološka terapija u neonkološkim indikacijama primjenjuje efikasno već 10-ak godina kod bolesnika s reumatološkim, dermatološkim i gastroenterološkim bolestima. Liječenje tim lijekovima počinje kad se ne postigne zadovoljavajući terapijski odgovor na konvencionalne lijekove, a oboljelima omogućuje povratak na posao i sprečava invalidnost. Prima je između 2500 i 3000 pacijenata.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.