Obiteljski liječnik pa “dr. Google” izvori su informacija kojima se građani prvo obraćaju u slučaju zdravstvenih tegoba, a više od polovice bez savjetovanja sa stručnom osobom uzet će lijekove, pokazalo je istraživanje koje su na tisuću ispitanika provele agencija Hendal i Hrvatska udruga proizvođača bezreceptnih proizvoda (CASI).
Nadalje, čak 37 posto ispitanika odlazi u ljekarnu jednom mjesečno od čega njih gotovo polovica radi kupnje bezreceptnih lijekova. Zdravstvene tegobe s kojima se najčešće susreću su gripa i prehlada pa glavobolja i bolovi u mišićima te alergije, a za njihovo ublažavanje, prema ovom istraživanju, 28 posto građana podjednako koristi i lijekove na recept i bezreceptne lijekove, 19 posto najčešće bezreceptne lijekove, a 48 posto one na recept.
“Međutim, istraživanje je pokazalo i da građani ne razlikuju lakše od težih zdravstvenih tegoba. Iako ih se pitalo s kojim se lakšim tegobama najčešće susreću, četvrtina ispitanika navela je teže oblike tegoba ili neku vrstu kronične bolesti”, piše u objašnjenju rezultata ovog istraživanja tijekom kojeg je, kako piše u priopćenju, trećina ispitanika izjavila da je sklona samoliječenju nakon što im je objašnjen taj pojam kao metoda liječenja blažih bolesti uzimanjem lijekova bez recepta.
Naime, iz spomenute su udruge još ranije predstavili Priručnik za samoliječenje u kojem su navedeni najčešći zdravstveni problemi s kojima se ljekarnici susreću u radu s pacijentima uz konkretne savjete kako im olakšati. Inače, ispitivanje kaže i da 83 posto ljudi ima potpuno povjerenje u obiteljske liječnike i njih 68 posto u savjet ljekarnika.
Nakon hdz reforme zdravstva, ostat ce nam samo dr google