Starim, suhim ručnikom prebrišite roštilj nakon pečenja kako biste uklonili sve veće ostatke. Zatim rešetke prekrijte aluminijskom folijom i upalite na najvišu temperaturu, ako je riječ o električnom, ili vatru ako se služite klasičnim roštiljem na drva.
Nakon par minuta ostavite da se ohladi, a zatim uklonite foliju. Istim starim ručnikom samo prebrišite rešetke s kojih će se sada jednostavno ukloniti svi ostatke koji se sa nakon toga "pretvorili" u pepeo.
Ako vam se rešetka toliko zapekla od zadnjeg pečenja nemojte je ribati - najefikasniji način za uklanjanje skorenih zmazanoća jest da ju postavite na vrlo jaku vatru i pričekate da visoka temperatura doslovno istopi nakupljene prljavštine.
Sjajan trik za čišćenje roštilja jest taj da nakon pečenja, prije nego li se rešetka ohladi, ju pokrijete u vodu natopljenim starim novinama. Ostavite tako pola sata - para će učiniti svoje ostavljajući rešetku čistom.
Ako je prljavština jako tvrdokorna morat ćete uprljati ruke - nabavite izdržljivu žičanu četku i ribajte dok niste zadovoljni rezultatom. Prije nego krenete pripremati novi roštilj, svoju očišćenu rešetku premažite debljim slojem masnoće.
Ne brinite, višak će se otopiti, a rešetka će biti zaštićena od nakupljanja ostataka. Imate li roštilj na otvorenom, potrudite se da ga uvijek držite na taj način znatno ćete uštedjeti vrijeme utrošeno na taj dosadni posao.