Savjet stručnjakinje

Jedna nuspojava upotrebe antibiotika pojavljuje se kod čak 40% pacijenata, evo kako je izbjeći

Foto: Shutterstock
1/4
23.12.2024.
u 16:33

Tijekom zime izloženi smo raznim bakterijskim infekcijama, gdje se često primjenjuje terapija antibioticima. Kako prevenirati i tretirati nuspojave ovih lijekova, objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica iz Zagreba.

Još do prije sto godina ljudi su umirali od bolesti koje su danas izlječive, kao što je upala pluća ili obična infekcija rane. Izlječenje gnojnih angina ili upale sinusa trajalo je puno duže, a često bi ovakve bezazlene bolesti završavale težim komplikacijama. Izumom antibiotika došlo je do revolucije u medicini, ali oni nisu čarobni štapić i često sa sobom donose i neke neželjene nuspojave.

Danas je poznato da se bakterije mogu boriti protiv djelovanja antibiotika razvijanjem i širenjem otpornih sojeva te da se ovo moćno oružje ne smije koristiti olako, kako ne bi izgubilo svoju učinkovitost i svrhu ili naštetilo našem organizmu. I upravo stoga posljednjih se desetljeća sve se više govori o racionalnoj upotrebi antibiotika, što podrazumijeva ne samo odabir pravog lijeka, već i apsolutno izbjegavanje njegove primjene kada to nije potrebno. 

Antibiotici uništavaju dobre bakterije u našem organizmu

Kako objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica, treba imati na umu da antibiotici osim što uništavaju loše bakterije u našem organizmu uništavaju i naše dobre bakterije. Na ovaj način dolazi do neravnoteže u crijevnoj flori, što osim probavnih problema uzrokuje i smanjenje imunološke funkcije te dugoročno može dovesti do različitih oboljenja.  

Foto: Shutterstock

Prema njezinim riječima, najčešća nuspojava upotrebe antibiotika je antibiotska dijareja, koja se pojavljuje kod čak 40% pacijenata koji koriste antibiotike. Osim antibiotske dijareje, kod ženske populacije često se pojavljuju i gljivične infekcije, a kod starijih osoba ili bolničkih pacijenata upotreba antibiotika može uzrokovati i infekciju Clostridium difficile. 

Pojava dijareje je česta prilikom primjene antibiotika kod odraslih, a najčešće se pojavljuje uslijed ili nakon završetka terapije antibiotikom. U nekim slučajevima intenzitet dijareje može dovesti i do snažnog kolitisa. Kod dijareje uzrokovane antibioticima važno je odmah započeti terapiju primjenom odgovarajućeg probiotičkog soja. Prema smjernicama nadležnih znanstvenih institucija, prvi je izbor probiotički kvasac Saccharomyces boulardii, u jasno definiranoj dozi od 5-10 milijardi CFU – objašnjava liječnica Dubravka Bokarica.

Prema najnovijim znanstvenim spoznajama, Saccharomyces boulardii je vrsta probiotičkog kvasca koji može pomoći u obnavljanju crijevne flore nakon i tijekom uzimanje antibiotika. Iako se ovaj probiotik nalazi u nekim vrstama hrane, kao što su kruh, pivo i vino, doze potrebne za rješavanje neugodnih nuspojava kod uzimanja antibiotika ipak se jedino mogu nadomjestiti kroz dodatak prehrani. 

– Saccharomyces boulardii ima visoku razinu preporuke ne samo kod liječenja akutne dijareje i antibiotski uzrokovane dijareje, već i kod eradikacije H. pylori, prevencije C. difficile i prevencije putničke dijareje. Ako se uzima preventivno i istovremeno s antibiotikom, sprečava pojavu dijareje koju antibiotici mogu uzrokovati, a ukoliko se primijeni kad se dijareja pojavi, u rekordnom je roku zaustavlja – kaže dr. med. Dubravka Bokarica, iza koje stoji bogato iskustvo dugogodišnjeg rada s pacijentima na području obiteljske medicine.

Koji probiotik odabrati uz antibiotike?

Kako na tržištu imamo doista širok izbor raznih probiotika, postavlja se važno pitanje – kako odabrati pravi i na koji ga način primjenjivati. Liječnica Dubravka Bokarica preporučuje one probiotike koji su proizvedeni uz inovativnu tehnologiju pakiranja, tzv. @Tech pakiranje, gdje je na kutiji naveden i točan broj živih mikroorganizama na kraju roka upotrebe.  

– S obzirom na to da je kod akutne dijareje bilo koje etiologije, često evidentiran i serumski nedostatak vitamina D, moja je preporuka Bulardi® 500, koji uz probiotički kvasac S.boulardii sadrži i ovaj neophodan vitamin, topiv u mastima. Vitamin D je važan za imunitet, posebno kod autoimunih i malignih bolesti. Uz to, doprinosi normalnom udjelu kalcija u krvi, zdravoj funkciji mišića, zdravim zubima, normalnoj funkciji imunološkog sustava, a ima i važnu ulogu u diobi stanica – savjetuje liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica. 

Foto: Shutterstock

Neka probiotici Bulardi® budu obavezni dio vaše SOS ljekarne!

Linija dodataka prehrani Bulardi® namijenjena je za cijelu obitelj, a njezinu učinkovitost djelovanja jamči i Probiotic Excellence Centar Abela Pharme. Saccharomyses boulardii, koji se nalazi u liniji Bulardi®, otporan je na visoke temperature, nizak želučani pH i antibiotici na njega ne djeluju pa se može uzimati u isto vrijeme kada i antibiotik. Ako se pak radi o dječjim dijarejama, linija Bulardi® ima i proizvod s dodatkom cinka Bulardi® Junior u obliku kapsula ili vrećica, a mogu ga konzumirati već djeca s navršenih dva mjeseca života. Ove probiotičke proizvode dodatno ga štiti i @TECH tehnologija, koja jamči kvalitetu i točan broj živih stanica do kraja roka upotrebe, što je itekako govori o djelotvornosti samog proizvoda.  

Kako savjetuje liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica, osim tijekom terapije probioticima, ove bi probiotike bilo poželjno koristiti i dva do tri tjedna nakon terapije kako biste osigurali zdravlje i ravnotežu vaše crijevne flore. Sve proizvode možete pronaći u ljekarnama, specijaliziranim prodavaonicama ili web shopu www.abela.hr , a za više informacija posjetite www.probiotic.hr.

Sadržaj nastao u suradnji s Abela Pharm.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije