Nikolina plaža u Baškoj Vodi 2015. u izboru Daily Maila svrstana je među deset najprivlačnijih plaža na Mediteranu, a godinu prije pogled s web-kamere na tzv. Nikolinu proglašen je jednim od najljepših na svijetu.
Plaža je ime dobila po sv. Nikoli Putniku, zaštitniku Baške Vode, čiji se kip nalazi na mulu pred plažom. I zaista, plaža izgleda fantastično. Izvija se posuta šljunkom i uokvirena borovima, a njome se proteže šetnica.
Idealno je za malu djecu
Na Nikolini gužva. Baška Voda puna je turista, a u 11 sati svi su na plaži.
– Svake smo godine tu jer imamo malu djecu. Idealno je. Plaža nam je glavna zabava, uvečer se malo prošetamo, poslušamo koncert pred crkvom ako ga ima. Ni ne treba nam više od toga.
Konoba i restorana je puno, cijene su pristupačnije u odnosu na druge dijelove Dalmacije – kaže nam Čehinja Lena dok pazi na svoju curicu koja skače po trampolinu. Za deset minuta dječjeg užitka izdvojila je 15 kuna.
Suncobrani se na dijelu Nikoline gdje je hlad iznajmljuju po 20 kuna, na sunčanoj strani su 30. Ležaljke su 40 kuna. Ugostiteljska ponuda na plaži na svakom je koraku.
Nema čega nema. Posebna ponuda u plažnom kafiću: 10 boca Karlovačkog piva 180, a Heinekena 200 kuna. Kuglica sladoleda 7 kuna, palačinke i kukuruz po 15.
U hladu na Nikolini zatječemo Blagu i Zoru Pehar iz Mostara. Za koji dan proslavit će 50. godišnjicu braka, a novi medeni mjesec proživljavaju u Baškoj Vodi.
– U Bašku Vodu dolazimo 18 godina, kupili smo apartman. Prije toga ljetovali smo posvuda i stvarno mogu reći da je ovdje najljepše. Privukla nas je prekrasna šetnica prema Baškom Polju i Promajni te s druge strane prema Brelima. Najljepše je u proljeće, ali uživamo i ljeti.
Ne smeta nam gužva, pogledajte koliko djece ima. Nikad u životu nisam vidjela toliko djece – oduševljena je gospođa Zora. Njezin je suprug Blago u Baškoj Vodi svirao na gažama gitaru u studentskom bendu i još tada maštao da će se ovdje skrasiti u mirovini, bar u jednom dijelu godine. Pitamo ih za recept dugovječnog braka.
– Ako se iz ljubavi udaš, ne treba ti recept! – kaže gospođa Zora.
Odlazimo s plaže rivom prema središtu mjesta i marini. Na terasi pred jednim od kafića načelnik Općine Joško Roščić.
– Hej, otkud vi tu, kod nas? – Večernjakova patrola nije mogla proći nezapaženo od općinske “patrole’. Prihvaćamo poziv na kavu i iz prve ruke doznajemo turističke rezultate.
– Baška Voda posljednjih je 15-ak dana puna. Sada je tu negdje oko 12.500-13.000 gostiju, ali s obzirom na to da smo plaže proširili, kapacitet im je veći pa se taj broj i ne primijeti – zadovoljan je Roščić.
Skreće pozornost na to da nema prometnih gužvi. Baška Voda ima velike hotele i goleme kapacitete i općina, koja ima oko 3500 stanovnika, ostvarit će oko milijun i 100 tisuća noćenja!
Šarenilom mami tržnica
– I to nije realan broj noćenja, sigurno je i 30% više jer se iznajmljuju i stanovi. Ključ ide iz ruke u ruku i nikakva nadzora nema. U Baškoj Vodi i Promajni riječ je sigurno o tisuću ležajeva.
Gube Općina, država i Županija – govori Roščić. Kaže da Općina organizira svakodnevna događanja, najviše u Baškoj Vodi, ali i u Bratušu i Promajni, da bi im se gosti zabavili. Iz Baške Vode svakodnevno se organiziraju izleti brodovima ili na Cetinu, imotska jezera, Kravice, Neretvu, u Dubrovnik...
Prije odlaska svraćamo i do tržnice. Primamljivo se šareni svježe voće i povrće. Šljive su 15 kuna, lubenice 6, nektarine i marelice po 25, grožđe 30.
– Sve je friško i domaće. Kupci to cijene, ali teško je opstati, ubiše nas trgovački centri. A kvalitetom se ne mogu uspoređivati s nama – poručuje gospođa Marica. I ona kaže da je sezona dobra, a stranci kupuju više od domaćih.
U toj gomili ljudi ne bi se kupao da mi još i plate.