Najavljeno poskupljenje kave već je mnoge građane natjeralo na razmišljanje o odricanju od omiljenog rituala - ispijanja kave. Iako je nedavno istraživanje koje je proveo Gfk pokazalo da čak 80 posto Hrvata svakodnevno uživa uz šalicu kave, dignu li kafići cijenu kave za najavljenih 20 posto, većina će se morati odreći i tog zadnjeg "luksuza".
Cijene kave u regiji već su “otišle gore”. U Srbiji, primjerice, mjere poskupljenje od deset posto - u kafićima, ali i u supermarketima. U nas je situacija još uvijek u stausu quo, većina proizvođača pokušava se oduprijeti trendu poskupljenja, iako, kako neslužbeno doznajemo, nastave li cijene kave na svjetskim burzama rasti, neće još dugo moći odolijevati poskupljenju od minimalno deset posto.
Domaći lanci cijenu kave nisu mijenjali pa tako popularna Franckova “ciglica” u Intersparu, Konzumu i Mercatoru drži svoju cijenu od 15,99 kuna.
Također, većina domaćih trgovačkih lanaca ima neku od kava, bilo mljevenih bilo instant, na akciji, odnoso prodaje je po povoljnijoj cijeni.
Ne bih se baš složio s intonacijom članka jer problematika zapravo nalikuje paritetu cijene pšenice i cijene kg kruha, odnosno pšenica sudjeluje u trgovačkoj cijeni kruha ispod 10 %. Pa je slično i u sferi kave jer je ugostiteljska norma 7 g za jedan espresso, a što bi značilo da se iz kg kave može \"protisnuti\" cca 140 kava. Ako uzmemo da je prosječna veleprodajna cijena vrhunske espresso kave oko 100 kn za 1 kg pakovanje, proizlazi da je trošak kave u espresso napitku ispod 1 kn, zar ne? A tipična prodajna cijena espresso u Zagrebu je 6 do 7 kn i sada ne treba nego OŠ pamet da se konstatira da je faktor cijene kave i njene oscilacije na svjetskim burzama zanemariva stavka, zar ne?