Ližnjan je mjesto bez svjetlećih reklama, bez semafora, bez velike buke i šušura. Turisti šeću, odlaze na plažu, a zvizdan nas sve tjera u hlad. Vratit ćemo se na plaže i pod bor, no intrigantna je priča iz povijesti o antičkom gradu. Nekad je tu u blizini bio prvi istarski grad Nezakcij. Na stranu povijest, baština i antika, ali spominje se – zlato! E, tu se već diže obrva. To nas zanima! Gdje je zlato?
– A tko će ga znati... Legenda kaže da je u Nezakciju zakopan zlatni telac od 250 kilograma – govori Edi Pauro Bafo (46) ispred svoje Galerije Kapelan, jedine galerije u Ližnjanu. U vrtu kokoši, a galerija je u kući koja na istom mjestu stoji još od 14. stoljeća. Prvoj kući u selu Muntić, zadnjem selu u Ližnjanu.
Zlatni telac ne smije na sunce
Je l’ tko išao tražiti zlatnog telca? Neka je kilogram 50.000 eura, pa puta 250..., računamo na prste.
– Ohrabrenih vinom je i bilo, ali nitko još ništa nije pronašao, barem ne govori – smije se Bafo pa dodaje:
– A i tko bi sad na zvizdanu kopao, pa i zlato bi se otopilo na ovoj vrućini!
Pametno kaže. Zlatni telac možda je zakopan, možda nije, budućnost će dati odgovor. Kolekcionar je i u njegovoj galeriji može se naći nevjerojatnih stvari.
– Imam otvarač za sardine star više od stotinu godina, boce stare preko 300 godina, postolarski alat, ma sve što je nekad trebalo za život na selu.
Strast su mu automobili i motori.
– Tu je više od 3200 oznaka automobila, registracijske tablice iz 1931., ali i Vespa 150 iz 1964. godine, ručni rad, koja u stražnjem kotaču ima šank. Ima ta Vespa i četiri čaše za rakiju, bukaletu, nosač za viski Jack Daniels. U rezervoar stane deset litara alkohola, a benzin ima svoj rezervoar. I Vespa vozi!
Koliko imate motora?
– Možda 33, možda 34... Od Tomosa Colibri T12 do Pucha 175 i 250 pa sve do Vespe iz 1956. godine, eto čak imam i Tomosovu trokolicu!
Ulaz se u galeriju, koju vodi s majkom Irenom Pauro, ne naplaćuje.
– Tko hoće, može nešto donirati kad izlazi. Stranci se tu vesele kao da su dobili u ruke PlayStation 7! – smije se Pauro.
Susjedi su se ovdje okrenuli turizmu na uobičajen način, otvorili apartmane, iznajmljuju, a Bafo, eto, turizam vidi drugačije. On im nudi sadržaj. Nešto za vidjeti... Mogli bismo tu biti satima, družiti se sa živopisnim dobrim duhom Muntića, ali idemo u Ližnjan.
Raj za surfanje na valovima
U srcu sezone ovdje je dnevno gostiju kao i stanovnika, a sad je na dva domaća – jedan gost.
– Tom Cruise neki je dan prolazio jahtom, prepoznali smo njegov brod, vjerojatno je bio on – govore u Ližnjanu.
Prva žena turizma Natali Palko Zirdum kaže:
– Otočić Levan naš je turistički adut, pješice ga gosti mogu obići za sat vremena, a taksi-brod vozi za 30 kuna. Pješčane plaže, beach barovi, tamo guštamo i mi domaći... Naš je ližnjanski kraj idealan za windsurfere i kajtere, oni su nam cjelogodišnji gosti. Bura jako puše, a uz jak vjetar i visoke valove, za njih je ovdje raj. I uvala Kuje, i Marlera gdje se može surfati i bez upotrebe jedra – kaže. I ispod mora, u kraju od Medulina do Svete Marine, ima se što vidjeti. Olupina “Cesare Rossarol” je na dubini od 50 metara kraj rta Munat Veliki, a 1918. godine taj je talijanski izviđač na dva dijela prepolovila podvodna sidrena mina. Potopljen je zadnji dan Prvog svjetskog rata.
Beach barovi su Sal, Adria i Eden. Gdje se jede? Konoba Kaminada nema mnogo stolova, u Starom coku u Valturi najbolje su kobasice, a hvale domaći i restoran Bodulka u hotelu Velanera. Gostionica Stari ribar, nekad Veseli ribar, u Ližnjanu je nezaobilazna.
Tko se želi odmoriti daleko od buke, gdje će tišinu remetiti tek cvrčci, a njuh osjetiti miris smilja, ružmarina i lovora, možda će godišnji odmor provesti u – Ližnjanu. Mjesto je to koje ima veslače, ali oni veslaju za obližnji – Medulin. Nema veslačkog kluba, ali ima teniskog kluba! Pa se uz zvrčke čuje i umirujući zvuk teniske loptice. Ovdje su i podzemni tuneli i tamo je tiho, sve dok nedavno 2Cellos nisu snimili svoj posljednji spot. E, tad se imalo što čuti. Miran kraj, a opet blizu šušura Medulina i spektakla u Puli. Vrijedi zaviriti u Ližnjan...