toksični dim

Zabranit će pušenje u automobilu u kojem su djeca. Trebamo li i mi?

Foto: Thinkstock
Pušenje u autu
Foto: Dusko Marusic/Vecernji list
Pušenje
30.01.2014.
u 10:20
Velika Britanija nadomak je donošenja zakona koji bi zabranio pušenje u autu u kojem su djeca. Treba li i nama takav zakon?
Pogledaj originalni članak

Velika Britanija nadomak je donošenja zakona koji će zabraniti pušenje u automobilu ako se u njemu prevoze djeca.

Znanstvenici su dosad, naime, dokazali kako pušenje u automobilu čak i uz otvoreni prozor i upaljenu klimu stvara previše toksičnog dima. Točnije, jedna cigareta toliko zagađuje zrak da vrijednosti premašuju preporuke Svjetske zdravstvene organizacije za tri puta, odnosno razina duhanskog dima u automobilu bila je jednaka polovici ukupnog onečišćenog zraka u kafićima prema istraživanju škotskog Sveučilišta Aberdeen koje je provedeno 2012. godine.

Od tada i traje bitka za zabranu pušenja u automobilima. Britanski parlamentarci još uvijek raspravljaju treba li pušenje u autu postati prekršaj koji bi se kažnjavao novčanom kaznom ili oduzimanjem vozačke dozvole, a kakvo je stanje u Hrvatskoj?

Kod nas zabrane pušenja u automobilima nema, a rijetke su države koje su takvo što zabranile. Među prvima bila je američka savezna država Ontario.

No, da bi trebalo krenuti u tom smjeru slaže se dr. Dragutin Lepčin iz Specijalne bolnice za plućne bolesti u Zagrebu.

- Pušenje je štetno kao takvo, to znamo, a u jednom takvom malo zatvorenom prostoru nije preporučljivo za odrasle, a kamoli za djecu, komentirao je pulmolog.

Dok takva zabrana ne dođe do nas (ako ikad dođe) ostaje tek apelirati na roditelje da se suzdrže od pušenja u automobilu. I zbog sebe, ali i zbog djece jer je rizik pasivnog pušenja veći kod djece.

Djeca su naime posebno ugrožena jer udišu brže nego odrasli, imunološki sistem još im nije razvijen te su nesposobni izbjeći izloženost dimu. Tijekom putovanja prosječan pušač zapali četiri cigarete, a razina onečišćenja u tom slučaju iznosi 85 mikrograma po kubičnom metru.

To je tri puta više od dozvoljene razine u zatvorenim prostorima, poput stanova, a koju preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija, utvrdilo je istraživanje škotskog sveučilišta.

>>Roditelji, oprez! Ovo je osam stvari koje radimo, a mogu ugroziti našu djecu

>>U Rusiji progone pušače iz svih kafića, restorana i kolodvora

'BILO JE NEPODNOŠLJIVO'

Srpska glumica bez zadrške popljuvala Split! Živjela u Hrvatskoj 7 godina pa se nezadovoljna vratila u Srbiju

Srpska glumica Ana Franić bez zadrške je opisala svoj boravak u jednom od najljepših dalmatinskih gradova. - Živjeti u Splitu, živjeti u bilo kojem primorskom mjestu znači naviknuti se na jedan život kakav mi ovdje ne poznajemo, na jednu potpunu učmalost manje sredine - kazala je te dodala kako joj je boravak u gradu koji broji više od 160 tisuća stanovnika bio "apsolutno nepodnošljiv".

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

T6
Toni 66
20:13 31.01.2014.

Glupo pitanje...

BK
B Kosa
22:07 04.02.2014.

sa ovim doktorom se slazem treba uvesti kazne za pusenje u autima kada se voze djeca, ito dobro kaznjavati prekrsitelje