PHOTOSHOP VAN

Sarkozyjeva zastupnica želi punašnije žene u novinama

Foto: 'Photoshop'
'keira_nnn_zad_230909'
Foto: 'FRANCOIS GUILLOT'
'(FILES) Picture taken on April 15, 2008 of French MP Valerie Boyer speaking at the National Assembly in Paris. French parliamentarians concerned by eating disorders and body image want a warning slap
23.09.2009.
u 15:00
Inicijativa Valérie Boyer da se obrađene fotografije označe Suprotna filozofija Ako zakon bude prihvaćen, obrađene fotografije djevojaka bit će, poput cigareta, oblježene upozorenjem
Pogledaj originalni članak

Novine i časopisi u Francuskoj mogli bi uskoro biti prepuni upozorenja: "Ova je fotografija obrađena". Pokrenula je tu ideju u francuskom parlamentu Valérie Boyer, zastupnica Sarkozyjeve stranke UMP uz podršku pedesetak kolega. V. Boyer je podnijela prijedlog zakona kojem je cilj upozoriti javnost da su neke fotografije ženskih tijela koje se u medijima objavljuju kompjutorski obrađene s namjerom da žene prikažu mršavijima i drugačijima nego što zapravo jesu.

Potiču izgladnjivanje

Takve fotografije potiču žene na izgladnjivanje pa su žrtve anoreksije i bulimije sve brojnije. Iako je praksa obrađivanja fotografija u photoshopu već dulje prisutna, ovo je prva zakonska inicijativa da se izdavače obveže na isticanje odgovarajućeg upozorenja. Tako će, ako se zakon donese, fotografije, poput kutija cigareta, biti obilježene prigodnom porukom.

Protiv stereotipa

"Želimo se boriti protiv stereotipa da su sve žene mlade i mršave. Upravo obrađene fotografije u medijima navode ljude da povjeruju u nešto što zapravo ne postoji", rekla je Valérie Boyer, dodavši kako se to odnosi prije svega na djevojke koje, ne razaznajući razliku između virtualnog i realnog, u ranoj dobi počinju patiti od kompleksa te se podvrgavaju rigoroznim dijetama. Takvim ponašanjem, na koncu, ozbiljno ugrožavaju vlastito zdravlje, a ponekad dovode u pitanje i život. Boyer je također izjavila kako ovim potezom ne želi ugroziti kreativnost fotografa, nego samo upozoriti konzumente da ono što vide na slikama ili u reklamnim kampanjama može, ali i ne mora, biti stvarno.

Ova je političarka još u travnju 2008. godine u francuskom parlamentu podnijela prijedlog zakona koji sankcionira promoviranje anoreksije.

a Nasuprot časopisima koji obradom fotografija nastoje žene učiniti mršavijima, urednica britanskog Voguea Alexandra Shulman tvrdi kako se u njezinom magazinu trude "razjačati" modele s konfekcijskim brojem "0". Ona je nedavno poslala pisma dizajnerima i časopisima da prestanu promovirati anoreksiju.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.