Ništa jednostavnije, sve možete obaviti jednim klikom miša. Ovako zvuče mnoge propagandne poruke kojima se želi naglasiti jednostavnost postupka.
No, moderan život zahtijeva toliko klikanja da je taj naoko jednostavan potez prerastao u vrlo ozbiljnu zdravstvenu tegobu.
Pokušajte živjeti bez palca
Kada je ruka dulje savinuta ili fiksirana u istom položaju, počne vam drvenjeti palac, potom dio šake, a trnci se potom šire prema ručnome zglobu. Mnogi će tada pomisliti da im je smanjena prokrvljenost u tom dijelu šake i ponadati se da će sve proći nakon kratke vježbe. Ne, to su prvi simptomi pritiska na živac medianus koji prolazi karpalnim tunelom na ručnom zglobu. Zanemarite li simptome upozorenja i sindrom se razvije, živci ruke mogu se toliko oštetiti da će oslabjeti i cijela muskulatura šake, posebno palca.
Iako će mnogi na to reći “Ah, pa to je samo palac”, začudili biste se da znate koliko posla obavi taj jedan prst.
Imobilizirajte ga samo na jedan dan pa pokušajte rezati, otvarati vrata, pisati, natočiti si čašu vode ili pak “samo” telefonirati, da ne kažemo napisati nekomu SMS. Bit će to nemoguće učiniti bez palca. Oštećenje živca koji prolazi karpalnim tunelom osjetno će smanjiti motoriku šake, najčešće desne ako ste dešnjak. Prvo što osjetite je neugodno bockanje koje preraste u probadanje što se od srednjeg prsta širi prema kažiprstu i palcu, sve do podlaktice i ramena.
Bol trpe i mlađe žene
Osim što vas muči neugodan osjećaj obamrlosti, šaka gubi snagu. Sindrom karpalnog tunela najčešće pogađa žene. Iako su, prema nedavnim istraživanjima, najizloženije bolesti žene u dobi između 40 i 60 godine, sindrom sve češće pogađa i mlađe žene, ali i muškarce koji često upotrebljavaju miš, tipkovnicu, neke vrste joysticka.
No, žene čak tri puta češće obolijevaju od sindroma karpalnog tunela. Razlog su nasljedni faktori, ali i hormonske promjene, upale i frakture ruke...
Kako doskočiti bolesti?
Ergonomske tastature, miševi, pa čak i podloge za njih, jedan su od oblika prevencije, no pomažu samo prije pojave prvih simptomi. Ako ste već osjetili neke od simptoma, što prije posjetite liječnika ortopeda, koji će vam u suradnji s neurologom savjetovati što da učinite. Neurološka ispitivanja pokazat će je li potreban operativni zahvat, no to je ipak najdrastičnije rješenje. Fizikalna terapija i promjena navika korištenja šake bit će dovoljne ako bolest nije uzela maha.