Deset sirnih namaza našlo se na testu slovenske udruge za zaštitu potrošača.
Količina aditiva, masnoća, kalcija i bjelančevina, neke su od odlika koje su istančani nepci stručnog žirija Zveze potrošnikov Slovenije ocjenjivali, piše Jutarnji list. Pod povećalom je bio i mikrobiološki sastav krem sireva kao i količina plijesni ili kvasca koji su prvi znakovi da se namaz pokvario, a ovo posljednje kod svih je deset uzoraka bilo ispod minimalne dopuštene razine zbog čega su svi sirevi, barem kad je u pitanju mikrobiološki sastav, ocijenjeni prolaznom ocjenom.
Pet izučenih kušača, koji su činili stručni žiri, isprobavalo je i senzorne odlike sireva na testu kao što su izgled, boja, tekstura, miris i okus, a posebno su dobro bili ocijenjeni sirevi glatke površine bez suvišne sirutke, odnosno tekućine, čvrste konzistencije, bez grudica i oni lako mazivi.
Sve te kriterije najbolje je "odradio" krem sir Abc Classic hrvatskog proizvođača Belje. Za žiri je potom vrlo bitno bilo i da sirevi imaju “harmoničan miris”, a ovim je kriterijima u konačnici najbolje odgovarao krem sir Abc, a slijedila ga je Milbona proizvođača Z’Bregov.
Abc Classic na testu je dobio ukupno 85 bodova potukavši, osim Milbone, i sir Vivis također proizvođača Z’Bregov, dok je na četvrtom mjestu završio Natur aktiv bio svježi sir proizvođača Hofer, a na petom Mercatorov sirni namaz s vrhnjem.
Abc Classic pritom na tržištu ima i najvišu cijenu, čak 9,90 eura za kilogram, a prosječnu je ocjenu dobio tek za službeno označavanje na proizvodu. Iako su svi sirevi dobili prolazne ocjene, žiri je zaključio kako dobar dio njih ipak sadrži previše soli, ali i previše masnoće.
Pogledajte i video Večernjakovci testirali ajvare... Evo koji je najbolji...
plaćeni oglas