Kvaliteta zraka u Europi se postupno, ali presporo poboljšava pa su lebdeće čestice prouzročile preranu smrt otprilike 422.000 osoba u 41 europskoj zemlji, od čega otprilike 391.000 osoba iz 28 država članica EU-a, objavila je u ponedjeljak Europska agencija za okoliš.
U izvješću Europske agencije za okoliš o kvaliteti zraka za 2018., pod nazivom "Kvaliteta zraka u Europi - izvješće za 2018.", navodi se kako je cestovni promet jedan od glavnih izvora onečišćenja zraka u Europi, a posebno kada je riječ o štetnim onečišćujućim tvarima kao što su dušikov dioksid i lebdeće čestice.
Video - Simptomi koji će vam otkriti imate li problema sa srcem
Emisije iz poljoprivrede, proizvodnje energije, industrije i kućanstava isto tako doprinose onečišćenju zraka. U izvješću se kaže da je, prema podacima iz 2015. godine, koncentracija lebdećih čestica prouzročila preranu smrt otprilike 422.000 osoba u 41 europskoj zemlji, od čega otprilike 391 000 osoba iz 28 država članica EU-a. Iz opsežne procjene koja je uključena u ovogodišnje Izvješće vidljivo je da je, u usporedbi s 1990., broj preranih smrti prouzročenih lebdećim česticama manji za otprilike pola milijuna godišnje.
Kada je riječ o lebdećim česticama, promjera najviše 2,5 mikrometra, u 2016. godini postotak urbanog stanovništva u 28 država članica EU-a koje je izloženo tim česticama iznosio je 6 posto, što je smanjenje u odnosu na prethodnu godinu kada je taj postotak iznosio 7 posto. Međutim, otprilike 74 posto urbanog stanovništva EU-a bilo je izloženo koncentracijama koje premašuju one navedene u strožim smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije.
Nakon lebdećih čestica, drugi uzročnik prerane smrti je dušikov dioksid, a nakon toga prizemni ozon. Izloženost ugljikovu dioksidu prouzročila je 2015. godine preranu smrt otprilike 79 000 osoba u 41 europskoj zemlji, a prizemni ozon 17 700 osoba.
"Onečišćenje zraka je nevidljivi ubojica i moramo pojačati napore za rješavanje njegovih uzroka. Kada je riječ o onečišćenju zraka, emisije iz cestovnog prometa često su štetnije od onih iz drugih izvora jer se događaju na razini tla i uglavnom u gradovima, tj. u blizini ljudi. Stoga je važno da Europa udvostruči svoje napore za smanjenje emisija prouzročenih prometom, proizvodnjom energije i poljoprivredom te uloži sredstva kako bi ti sektori postali čišći i održiviji”, rekao je izvršni direktor EEA-a Hans Bruyninckx.
Ugljicni dioksid u atmosferi hrana je za biljni svijet,nisam siguran da je stetan, onoliko koliko to "ONI"zele prikazati? Mozda prirodna proizvodnja hrane i samodostatnost nisu ono sto Novi poredak zeli? Gladan covjek - poslusan je covjek. Vec danas imamo umjetno meso,genetsku psenicu,plasticnu rizu? Mozda cemo morati zivjeti bez prirode,u megapolisima u koja cemo biti radilice s brojem? Mi to vec jesmo.Pokusaj danas nesto bez OIB-a? Bankovnog racuna? Covjek je vec odavno primio zig zvjeri.