prijestolnica kiča

Srce Skoplja autentično je kao i Canale Grande u Las Vegasu

Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
04.11.2017.
u 22:27
Nespretan pokušaj da se povežu doba Aleksandra Makedonskog i moderna Makedonija nagrdio je grad i sakrio njegove ljepote.
Pogledaj originalni članak

U potrazi za identitetom i nacionalnošću makedonski glavni grad Skoplje postao je prijestolnica kiča. Nigdje u svijetu nema toliko skulptura ratnika i legendi kao u Skoplju. Projekt “Skoplje 2014.”, koji je iznurenom glavnom gradu Makedonije trebao vrati sjaj, i to u grandioznom stilu, postao je financijska rupa bez dna na koju je potrošeno između 4 i 5 milijardi eura. Sve to u vrijeme dok zemlja tone u siromaštvo i nezaposlenost.

Veliko pranje novca

Nezaposlenih je 30 posto, fakulteti i bolnice loše su opremljeni... Potreba za sanacijom primjetna je na svakom koraku. No tadašnja vlada imala je druge prioritete: podizanje 27 neoklasicističkih i baroknih građevina, pet trgova s fontanama, desetak spomenika i skulptura te slavoluk po uzoru na onaj u Parizu. Bivša vlast na čelu s konzervativnim premijerom Nikolom Gruevskim, kako bi opravdala ovaj suludi projekt, tvrdila je da će Skoplje nakon stoljeća osmanske i desetljeća komunističke vladavine konačno postati pravi europski grad.

Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje
Foto: Ljiljana Haidar Diab
Skoplje

Danas je to devastirani grad: na svega nekoliko metara udaljeni jedan od drugog nižu se spomenici makedonskih velikana, Aleksandra Velikog i njegova oca Filipa, zatim spomenici revolucionara iz osmanskog razdoblja Goce Delčeva i Dame Grujeva, bizantinskog cara Justinijana I., cara Samuila, svetaca Ćirila, Metoda, Klimenta i Nauma, ratnog heroja Metodija Andova Čenta, Hassana Prištine...

Za bivšeg premijera Nikolu Gruevskog kritičari tvrde da je tijekom desetljeća na vlasti, od 2006. do početka 2016., bio autoritaran vladar. Povukao se s funkcije u siječnju, uz posredovanje Europske unije, da bi se održali prijevremeni izbori. Razmjeri njegova pothvata obnove zapanjujući su jer se radilo o velikoj malverzaciji i pranju novca. Prizori su kaotični: ispred ratnika u zrak pršte vodeni mlazovi fontana, crveni, žuti, plavi...

Gore na tronu, iza njihovih glava, Aleksandar Veliki s podignutim mačem. Skoplje je dobilo svoj novi zaštitni znak, a on je autentičan koliko i Canale Grande u Las Vegasu. Na drugoj strani Vardara, na ulazu u stari grad, “stoluje” Filip II., Aleksandrov otac, monumentalni kip sa šakom uperenom u nebo. Između legendarnih kraljeva nižu se ministarstva koja izgledaju poput hramova, potom kazalište i muzej.

Churchill i Lincoln na krovu

Jedan od glavnih simbola projekta je Porta Macedonia, trijumfalni luk smješten u blizini Makedonskog trga. Ova 21 metar visoka konstrukcija simbol je borbe za nezavisnost Makedonije. Tu su i novi arheološki muzej, sjedište financijske policije i zgrada ministarstva komunikacija. Nova zgrada ministarstva vanjskih poslova ima nekoliko statua pokojnih svjetskih vođa, uključujući Winstona Churchilla koji pokazuje znak pobjede, ali i američke predsjednike Georgea Washingtona i Abrahama Lincolna.

No “Skoplje 2014.” nije samo estetski problem jer zaobilazi mnoge etničke grupe multietničke države Makedonije. Obični građani kažu da je čitav projekt nacionalistička ludost.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 59

Avatar M O L O T O V
M O L O T O V
08:11 05.11.2017.

Većina ljudi na ovoj našoj kugli je primitivnog karaktera, pa stoga ne čudi što hrle diviti se kojekakvim Dubaijima, Skopljima i Kazahstanima i dr. ne "brendajući" pri tom što žitelji tih "čarobnih" mjesta paralelno s njihovim urbanim arhitektonskim plagiranjima i iživljavanjima, nisu izgradili i svoj duh, kulturu, obrazovanje, emancipiranost,"šlif", progresivnost i ostalo....

PE
perico12
00:08 05.11.2017.

Možda je kičasto, ali Skoplje je u zadnje dvije godine ostvarilo rast turističkih prihoda i noćenja koliko nisu zadnjih dvadeset godina. Uglavnom, Albanaca je sve više u Makedoniji, drže se politički zajedno, dok su Makedonci duboko podijeljeni politički, Grci ih svako malo sabotiraju i prozivaju, a i Bugari gledaju na jedan dio Makedonije kao svoje. nije lako Makedoncima.

ZA
!zagreb!
07:42 05.11.2017.

Kao i kod nas grade se budalaštine kako bi se oprao novac. Kao napravi se nešto a bolnice, vrtići nikakvi. Osim privatnih za djecu feudalaca. Prošetajte Zagrebom po centru. Toliko neobnovljenih fasada. Najbolji su primjer fontane kod NSK a pogled na oronuo kvart preko puta izgleda strašno.