Ceste na hrvatskoj jadranskoj obali našle su se na listi 15 najopasnijih prometnica na svijetu, koju je složio portal Insider. Za hrvatske obalne ceste Insider navodi da su uklesane u stijene, da su uske i dvosmjerne te da nemaju zaštitnu ogradu. Usto, poznate su, navodi se, i po slijepim kutovima i oštrim zavojima. Ceste na hrvatskoj obali tako su uvrštene u društvo, primjerice, autoceste Dalton na Aljasci, jednotračne planinske ceste u Boliviji i prijelaza Stelvio u Italiji koji ima čak 48 oštrih zavoja.
Tunel ručno iskopali lokalci
Prometni stručnjak Željko Marušić kaže da se Jadranska magistrala svrstava i na listu 20 najatraktivnijih prometnica u svijetu. Ističe da je ona inače preopterećena i da je arhitektonski devastirana u okolišu desetljećima. Tako navodi da su uz samu cestu sagrađene kuće i da ona prolazi uz dvorišta te da bi je zapravo trebalo pretvoriti u lokalnu ili gradsku prometnicu s ograničenjem brzine od 30 do 50 kilometara na sat. Problem je Jadranske magistrale, kaže Marušić, što je ona prometno i tehnički vrlo zahtjevna, ima loš asfalt i što je skliska kad padne kiša. Prometna signalizacija na njoj je inače dobra.
– Jadransku magistralu trebalo bi očuvati zbog kulturoloških vrijednosti. No kako je se ne može proširiti, promet treba izmjestiti, pogotovo na kritičnim mjestima, kao što je to učinjeno, primjerice, s vodičkom obilaznicom – objašnjava Marušić. Dodaje da je dobra stvar što Jadranska magistrala, kakva je sada, ne dopušta prestizanje pa se vozi u kolonama i stoga nije ekstremno pogibeljna. Rješenje je, prema Marušićevu mišljenju, dodatna regulacija prometa, signalizacija, ugradnja boljeg asfalta i gradnja obilaznica.
Uz već spomenute ceste, na listi najopasnijih prema izboru Insidera nalazi se i norveška Atlantska cesta, odnosno most na njoj koji je toliko strm da se na nekoliko mjesta čini da završava u moru koje za jakog vjetra zapljuskuje vozila koja prelaze preko njega. Prema Insideru, adrenalin se diže i vožnjom kroz uski tunel Guoliang u Kini, koji su ručno iskopali tamošnji mještani.
Britanska cesta A537 nazvana je pak Udovicom i proglašena najopasnijom tamošnjom cestom zbog oštrih i smrtonosnih zavoja. Oni koji živi prijeđu drveni riječni most Vitim u Sibiru to slave čak i objavom na Facebooku. Novozelandska cesta Skipper’s Canyon toliko je pak opasna da vozači moraju podnijeti zahtjev za posebnu dozvolu prije vožnje. Tu zavojitu i šljunkovitu cestu krajem 19. stoljeća sagradili su rudari, a tako je uska da se možete naći u nevolji ako se suočite s drugim vozilom.
Prestali zbrajati žrtve
Na listi najopasnijih cesta, koju je složio Insider, nalazi se i prijelaz Zoji na indijskoj strani Himalaje kao i cesta Karakoram između Kine i Pakistana, koja je sagrađena na visini od gotovo 5000 metara nadmorske visine i stoga je najviša prometnica na svijetu.
Autocesta 1 na Floridi zbog brojnih fatalnih sudara proglašena je pak najopasnijom cestom u SAD-u. Na listi najopasnijih cesta u svijetu još su dvije američke – Autocesta od milijun dolara u Koloradu i međudržavna cesta 45 u Teksasu. Najopasnijom cestom na svijetu proglašena je pak ona između Jalalabada i Kabula u Afganistanu koja prolazi kroz Kabulski zid. Ta uska vijugava cesta odnijela je toliko života da su ljudi prije nekoliko godina prestali računati smrtno stradale.•
Bolesnik, pretvoriti magistralu u lokalnu cestu i brzine 30-50. Umjesto sa poruse te kucerine bez dozvola gradjene, oni ce ih legalizirati pa izmjestati promet i graditi preskupe obilaznice. uzas.