Dok oni koji se odluče za umjetno mogu isto drvce kititi godinama, ostali se ovih dana pitaju što je najbolje; kad za par dana s njih skinu ukrase; napraviti s borom, jelom ili smrekom kojima su za blagdane ukrasili svoj dom...
"Stabla koja su u teglama možete, da biste smanjili otpad, jednostavno ponovno posaditi negdje na otvoreno, čak i ako su posječena", objasnio je za Mirror Guy Barter, glavni hortikulturist britanskog udruženja The Royal Horticultural.Society.
Što majke najviše žele dobiti na dar? Možda ćete se iznenaditi
Osim ponovne sadnje, kaže on, za okoliš i za životinje u njemu dobro je i nasjeckati božićno drvce i tako napraviti koristan malč (pokrivač koji štiti i hrani biljke), a sjeckanje drva pomaže i kukcima, pticama i drugim divljim životinjama."
- Ako ste ove godine kupili božićno drvce s korijenom i ako imate mjesta, najbolje ga je ponovno zasaditi npr. u vrtu i u njemu uživati još godinama - kaže Barter.
"Posadite ga na dubini koja tek pokriva korijen i kada tlo nije smrznuto", savjetuje dr. Anton Rosenfeld iz hortikulturne organizacije Garden Organic, "a ako imate neku manju i kompaktniju sortu nastavite je uzgajati u posudi pa ju možete i dogodine koristiti kao božićno drvce."
"Najvažnije je da božićno drvce ne završi u smeću", slažu se stručnjaci.
"Ako vam pak ne odgovara nijedno od spomenutih rješenja, stara stabla, kad su potopljena u privatnim ribnjacima čine lijepo hranilište i utočište za ribe. A ako kod kuće imate ribice za kućne ljubimce, možete čak i odlomiti male grane i postaviti ih u akvarij kao ukrase".
Slično tome, kažu stručnjaci, drvca čine dobre hranilice i za ptice pa ih možete postaviti uspravno u svom vrtu ili dvorištu i nanizati na njih komade voća ili hrane za ptice; samo pripazite da skinete sve kukice od božićnih kuglica i ukrasa.
Stručnjak tvrdi: Božićno drvce bi vam moglo pomoći da bolje spavate!