Jabučni ocat oduvijek slovi za vrlo zdrav napitak, a zdravstveni djelatnici često ističu kako je dobar za probavu jer pomaže kod nadutosti i refluksa, pomaže u procesu mršavljenja te u jačanju imunološkog sustava. Vjeruje se i kako pomaže pri regulaciji šećera u krvi, a mnogi ljudi ga koriste čak i za njegu kože. No, čini se kako je ova namirnica puno više od toga. U jednom od svojih YouTube videa, popularni liječnik, dr. Eric Berg DC, istaknuo je još jednu prednost redovnog konzumiranja jabučnog octa za koju gotovo nitko ne zna, piše The Mirror.
U jednom od svojih videa dr. Berg objašnjava kako ovaj popularni napitak pomaže mikroorganizmima u crijevima. 'Kako dobre, tako i loše bakterije mogu prijeći u stanje mirovanja. Mikroorganizmi u stanju mirovanja zaštićeni su od mnogih stresova iz okoline i kemikalija, posebno antibiotika. Mikroorganizmi u mirovanju mogu preživjeti desetljećima, pa čak i tisućama godina!', tvrdi dr. Berg.
Promjena okoline, poput promjene pH vrijednosti, može probuditi dobre bakterije ili uzrokovati da prijeđu u stanje mirovanja. Većina dobrih bakterija uspijeva u kiselom okruženju, a jabučni ocat zakiseljava okruženje za korisne mikroorganizme. Sličan učinak imaju kombucha, sok od kiselih krastavaca, kiseli kupus i kimchi.
Kada je imunološki sustav oslabljen, loše bakterije mogu se aktivirati iz stanja mirovanja. Antibiotici, stres, lijekovi protiv malignih bolesti i nedostatak vitamina D mogu potisnuti imunološki sustav i aktivirati patogene mikroorganizme, upozorava poznati liječnik.
'Odgovarajuća količina vitamina D može pomoći u držanju patogenih mikroba pod kontrolom. Pokušajte piti 1 žlicu jabučnog octa u čaši vode svake večeri kroz slamku kako biste podržali korisne mikroorganizme', kaže dr. Berg.
GALERIJA Astrološka predviđanja za 2025: Jedan znak čeka ogroman dobitak, a drugom se potpuno mijenja život!
I drugi zdravstveni stručnjaci ističu dobrobiti konzumiranja jabučnog octa, a smatra se da su one povezane s octenom kiselinom koju sadrži. Međutim, istovremeno upozoravaju kako jabučni ocat nije lijek niti zamjena za lijekove koje prepisuju liječnici.
Čak i kad je riječ o uvođenju jabučnog octa kao dodatka prehrani, poželjno je oko toga konzultirati se s liječnikom. Važno je napomenuti i kako je poželjno prije konzumacije ocat razrijediti jer je octena kiselina vrlo jaka, a konzumiranje nerazrijeđenog octa može oštetiti zubnu caklinu i jednjak. Najbolje je dodavati ga u hranu u malim količinama, primjerice u preljevima za salatu, ili ga piti razrijeđenog s puno vode. Možete isprobati i dodatke u obliku praha kako biste izbjegli oštećenje zubi.
Vrijeme je da u prehranu dodate sjemenke lana: Prava su supernamirnica