Porođaj je prošao u najboljem redu i vratili ste sa svojim smotuljkom kući. No, vaše tijelo, a i psiha, nakon devet mjeseci trudnoće, odnosno drugog (izvanrednog) stanja trebaju vrijeme prilagodbe na novonastalu situaciju. Stoga ne čudi da čak 80 posto žena nakon porođaja ima blaži oblik depresivnog raspoloženja koji se još naziva poslijeporođajna tuga ili baby blues. Smatra se normalnim dijelom ranog majčinstva, a simptomi koji se povremeno javljaju jesu manjak energije, nagle promjene raspoloženja, razdražljivost, žalost, potištenost, plačljivost, uznemirenost, zbunjenost... Baby blues može se pojaviti već nekoliko dana nakon porođaja, a traje nekoliko dana do nekoliko tjedana. Razlog javljanja depresivnog raspoloženja leži u promjeni razine nekih hormona nakon porođaja (progesteron, estrogen).
Novonastale, manje ugodne životne okolnosti također mogu pogodovati takvom raspoloženju (problemi kod porođaja, bol i neugodnosti koji se javljaju nakon njega, umor i iscrpljenost, nesnalaženje u novoj ulozi majke i brizi oko djeteta...). Ovaj blaži oblik depresije ne zahtijeva liječenje, prolazi sam, ali je važno sve brige i strahove, kao i brigu oko djeteta, podijeliti s nekim bližnjim, iskoristiti što više vremena za odmor, pravilno se hraniti... No, osim poslijeporođajne depresije, u blažem ili agresivnijem obliku, promijene će osjetiti i vaše tijelo. Grudi će vam biti veće, nabrekle i bolne. Nije nikakvo iznenađenje da novopečenim majkama grudi još više nabujaju nego što je to bio slučaj tijekom trudnoće. Do toga dolazi jer se grudi neprekidno pune mlijekom, ali nabreklima ih čini i dodatni, pojačani dotok krvi koji je nužan da bi grudi mogle davati mlijeko. Ono što može biti šokantno jest da ponekad, kad vaše tijelo proizvodi više mlijeka nego što ga možete izlučiti, taj višak mlijeka i dotok krvi mogu prouzročiti vrlo neugodne probleme – primjerice nekontrolirano “curenje” mlijeka, a vi se nalazite negdje u javnosti. Međutim, takve su situacije uglavnom izolirani slučajevi jer će vaše tijelo vrlo brzo početi proizvoditi samo onoliko mlijeka koliko je potrebno bebi. Odgovoriti na pitanje koliko ćete dugo proizvoditi mlijeko prilično je jednostavno: otprilike dva tjedna bez dojenja dovoljna su da grudi “presuše” ili u prijevodu – imat ćete mlijeka toliko dugo koliko budete dojili. Kada na stranicama magazina gledamo poznate majke koje utegnute defiliraju crvenim tepisima samo nekoliko tjedana nakon porođaja, treba reći da su one iznimka. I da na raspolaganju imaju vojsku kojekakvih asistenata. Većina običnih žena još će mjesecima čekati da se tijelo vrati na staru veličinu. Istina je da su potrebni tjedni kako bi se trbuh povukao i vratio na veličinu i oblik kakav je imao prije trudnoće. Prvih nekoliko tjedana nakon porođaja vaša će koža i trbušni mišići još biti istegnuti, a maternica će i dalje biti veličine dinje. Zbog svega toga još nekoliko tjedana poslije porođaja izgledat ćete kao da ste u šestom mjesecu trudnoće.
Većina žena tijekom trudnoće dobije strije po trbuhu, grudima, bedrima i stražnjici, a ako ih je imala vaša majka, velika je vjerojatnost da ćete ih dobiti i vi. Redovnim nanošenjem krema protiv strija možete donekle ublažiti njihov nastanak, ali ni to nije garancija da se neće pojaviti. Strije koje su nastale tijekom trudnoće mogu s vremenom izblijedjeti, ali neće sasvim nestati.
Još jedna pojava koja je karakteristična za trudnoću jest linea nigra – tamna okomita linija koja se proteže od pupka prema dolje, a nestaje u razdoblju od šest mjeseci nakon porođaja. Ako dojite, nestat će čak i brže. Prema nekim vjerovanjima kratka linea negra znak je da nosite djevojčicu, a ona dulja znači da stiže dječak.
Koža se tijekom trudnoće također radikalno mijenja, nekim ženama ten se proljepša, a druge mogu dobiti akne ili trudničku pigmentaciju. Kako god bilo, izgled i stanje kože nakon trudnoće ponovno se vraća u prijašnje stanje. Do izrazitog sušenja kože i kose dolazi u većine žena koje doje.