Pobudila je velik interes te privukla mnogobrojan auditorij sastavljen od građana, medija, različitih industrija i zdravstvenih radnika. Raspravljalo se o uzrocima, utjecaju stresa na povišen krvni tlak i sve posljedice, te o mogućnostima prevencije i liječenja. Stres najčešće neprimjetno traje godinama, bez ikakvih znakova ili simptoma, postepeno dovodi do porasta krvnog tlaka i ozbiljnih komplikacija poput srčanih bolesti, moždanog udara, oštećenja bubrega itd. Arterijska hipertenzija je odgovorna za preko 40% smrti godišnje u Hrvatskoj što nas svrstava u nezavidno društvo najmanje svjesnih država o važnosti ovoga „tihog ubojice“ koji nosi nezahvalan broj 1. To je činilo ovu konferenciju još važnijom za sveopće zdravlje stanovništva.
Upoznati smo s recentnim rezultatima nacionalne studije EH-UH 2 i MMM projekta (Maj Mjesec Mjerenja). Prevalencija hipertenzije je u porastu. Svaka druga odrasla osoba u Hrvatskoj ima povišene vrijednosti krvnog tlaka što je vrlo zabrinjavajuće. Naglašena je uloga primarne prevencije, multidisciplinarnost i multisektorski pristup, te važnost liječnika obiteljske medicine, medicinskih sestara ali i ljekarnika. To sve ukazuje na nužnost pravih preventivnih programa kojih nema u Hrvatskoj, a akademik Jelaković ponovio je svoju nadu kako će se i Ministarstvo zdravstva aktivnije posvetiti arterijskoj hipertenziji i programu smanjivanja prekomjernog unosa kuhinjske soli. Primjer kako se to može organizirati su akcije koje Hrvatska liga za hipertenziju provodi zadnjih godina. U vrlo kratkom roku pregledano oko 3000 građana. Određeni su im svi čimbenici rizika, a paralelno je provođena edukacija, tj. podizanje zdravstvene pismenosti.
Svaki panel je bio posvećen raznim problemima kojima je u podlozi stres i posljedična hipertenzija. Naročit naglasak je stavljen na žene. Teme su bile životne navike, stres na poslu/burnout, digitalna transformacija i stres, stres uslijed klimatskih promjena; hipertenzija bijele kute i maskirna hipertenzija kao biljezi stresa. Sve panele će biti moguće pogledati na web stranici Hrvatske lige za hipertenziju.
Želja nam je pomoći u nadvladavanju stresa i tako pridonijeti nastojanjima u smanjivanju prevalencije hipertenzije, ali i povećati kontrolu oboljelih. Hrvatska liga za hipertenziju pokrenula je program 70/26 kojem je cilj da do 2026. godine 70% liječenih bolesnika s hipertenzijom bude kontrolirano. Ovo je poziv svim zdravstvenim radnicima da se uključe što je vrlo jednostavno.
Cilj konferencije bio je podići svijest o ovoj ozbiljnoj javnozdravstvenoj prijetnji i promicati preventivne mjere za njezinu kontrolu i prevenciju
Akademik Bojan Jelaković: Arterijska hipertenzija je bez ikakve dvojbe glavni javnozdravstveni problem u Hrvatskoj i trebala bi biti među glavnim zadacima svih koji su zaduženi za zdravlje nacije. Na ovoj konferenciji u organizaciji Hrvatske lige za hipertenziju raspravljano je o stresu kao sveprisutnom demonu i jednom od važnih čimbenika rizika za nastanak, održavanje, ali i liječenje arterijske hipertenzije. U Hrvatskoj, kao ni u većini svijeta, na žalost nema pravih primarnih preventivnih programa, a svi podaci ukazuju koliko je to zaista potrebno. Hrvatska liga za hipertenziju je postavila model koji vrlo dobro funkcionira i mogao bi postati nacionalni model za sadašnjost, a ne samo budućnost. Ponavljam kako se iskreno nadam da će se i Ministarstvo zdravstva aktivnije posvetiti arterijskoj hipertenzij i programu smanjivanja prekomjernoga unosa kuhinjske soli koji je već ostvario uspjehe veće od brojnih razvijenijih država.