Sunčanica nastaje pretjeranim izlaganjem glave i potiljka visokim temperaturama na toplini sunca. Sunčanici su posebno izložene osobe koje rade ljeti na otvorenom te sportaši, a toplinski udar događa se i osobama koje rade u nerashlađenim zatvorenim prostorima u visokoj temperaturi.
Simptomi sunčanice mogu se javiti odmah tijekom izlaganja suncu i toplini, a najčešće se javljaju nekoliko sati nakon, obično pred spavanje.
Zašto dolazi do sunčanice? U vrućim danima ljudski organizam se nastoji hladiti znojenjem, a kako bi ono bilo učinkovitije, kroz kožu protječe veća količina krvi nego u umjerenim klimatskim uvjetima. Znojenjem dio tekućine iz tijela isparava, a ohlađena krv se vraća u cirkulaciju tijelom.
Zbog gubitka tekućine zatim dolazi do poremećaja krvnog tlaka, a rad srca se ubrzava kako bi krv brže putovala tijelom. Izlaganjem glave visokim temperaturama tijelo će slati više krvi u mozak kako bi se normalizirala njegova temperatura. Zbog toga krvne žile u mozgu natiču što uzrokuje glavobolju i nesvjesticu, a u ekstremnim slučajevima komu i smrt.
Više o simptomima i liječenju sunčanice pročitajte na portalu Kreni zdravo.
recimo na plazi covjek moze jednostavno glavu gurnit u pijesak i to je to nema suncanice vise