MJESEC ŽENSKOG ZDRAVLJA

Svijest o tome sve više raste, no evo na što bi žene trebale pripaziti

Foto: Shutterstock
Mjesec ženskog zdravlja u poliklinici Analiza
Foto: Ivo Čagalj/Pixsell
Mjesec ženskog zdravlja u poliklinici Analiza
Foto: Shutterstock
Mjesec ženskog zdravlja u poliklinici Analiza
06.04.2023.
u 08:00
„Nemam za to vremena“ ili „Nisam još u toj dobi“ stereotipi su koje bi svaka žena trebala odbaciti
Pogledaj originalni članak

Ovim se pitanjima još uvijek velik broj žena bavi tek kada se pojave određeni simptomi, no prevencijom i pravovremenom reakcijom mogu se postići značajni rezultati. Mjesec ženskog zdravlja u poliklinici Analiza pokušava razbiti upravo takve navike i potaknuti žene na dovoljno rano otkrivanje tumora i zabrinjavajućih zdravstvenih stanja. Kako se taj mjesec obilježava, pitali smo doktoricu Silvanu Mišković iz poliklinike Analiza. 

- Svijest o preventivnim pregledima svake godine sve je više u porastu, ali kao liječnik reći ću da još uvijek taj broj nije dovoljan. Mislim da su strah od pregleda, strah od dijagnoze, ali još uvijek i stigmatizacija određenih zdravstvenih problema ključni razlozi nedovoljnog broja preventivnih pregleda, a sve se skriva iza izjave „nemam vremena za to“ ili „nisam još uvijek u godinama da bih radila preglede“ – ustanovila je doktorica Mišković. Kako bi se upravo taj strah i stigma razbili, pojasnila je što uopće podrazumijeva kontrola i kako takav pregled izgleda. 

- Potpuna kontrola, kao i njena učestalost, ovisi o dobi žene. Već u dvadesetim godinama života može se početi s preventivnim pregledima, pa se tada počinje s osnovnim laboratorijskim pretragama krvne slike, lipidnog statusa, jetrenih enzima, parametara funkcije bubrega, hormona štitnjače, ginekološkog pregleda i UZV dojki koji se ponavlja nakon nekoliko godina ili češće ako postoje rizični čimbenici – izjavila je. Detaljni pregledi, dodaje, povećavaju se s godinama. 

- U tridesetima ćemo uključiti i redovite preglede dermatologa barem jednom godišnje, dok se u četrdesetim godinama opseg i učestalost pregleda povećava pa se uz osnovne laboratorijske pretrage, uključuju i pretrage tumorskih markera, mjerenje gustoće kostiju, mamografija svake dvije godine, UZV dojki svake godine, uz redovite ginekološke preglede s PAPA testom. U pedesetima raste rizik i pojavnosti kardiovaskularnih bolesti pa bi uz sve navedeno trebalo razmišljati i o osnovnim kardiološkim pregledima, poput mjerenja krvnog tlaka i EKG nalaza. Naravno, sve preglede treba prilagoditi i opterećujućim genetskim čimbenicima i zdravstvenim promjenama koje žena primjećuje – zaključila je doktorica Silvana Mišković. 

„Još uvijek stavljamo naglasak na ružne slike i to treba mijenjati“

Iz preventivnih pregleda, kaže doktorica Mišković, ne bi trebali biti izuzeti ni muškarci, no problem je što se na tu temu još uvijek gleda kroz „ružne slike“, a zapravo bi naglasak trebao biti na ranom rješavanju problema. 

Foto: Ivo Čagalj/Pixsell
Doktorica Silvana Mišković, poliklinika Analiza 

- Strah je ono što nas uvijek blokira, ali ako se osobi realno prezentira slika i mogućnosti i ako damo zdravstvenom problemu „boju“, više će se osoba odlučiti na preventivne preglede. Naravno, i poslodavci su ti koji bi trebali omogućiti svojim zaposlenicima sredstva i vrijeme za obavljanje sistematskih pregleda jer to nije „bacanje novca“ već ulaganje u zdravog radnika i produktivnije radno okruženje – potvrdila je Silvana Mišković. Dodaje kako su u cijeloj priči izrazito važne i samokontrole. 

- One su vrlo značajan aspekt u preveniraju razvoja malignih procesa i tu važnu ulogu imaju i liječnici obiteljske medicine te primarni ginekolozi koji svojim znanjem i poznavanjem osobe mogu pomoći u njenoj edukaciji: kako uočiti „čudne“ promjene kože, kako na vrijeme reagirati ako osoba ima značajnije promjene u pražnjenju crijeva, kako pregledati dojke te uočiti promjene u menstrualnom ciklusu ili pojave neugodnosti prilikom spolnih odnosa. Kroz ovih par edukacija puno činimo u ranom otkrivanju melanoma, karcinoma debelog crijeva, karcinoma dojki te ginekoloških karcinoma – pojasnila je doktorica. 

Ne treba biti rob smjernica, već slušati svoj organizam 

U redovitim kontrolama postoje smjernice koliko se one često moraju obavljati, no doktorica Mišković kaže da ne treba robovati tome, već slušati svoj vlastiti organizam i redovitost prilagoditi onome kako se osoba osjeća. Nešto više pojasnila nam je o dobi u kojoj bi pregledi trebali početi. 

- Pregledi započinju u dvadesetim godinama, a onda svako novo desetljeće ženinog života donosi novi opseg pretraga. Naravno, to se odnosi i na žene 70+, jer nema dobi u kojoj smo premladi ili prestari za preglede – zaključila je doktorica. 

Upozorava da postoje i prvi znakovi na koje bi se svakako trebalo obratiti pažnju. Naime, ne samo žene, već i muškarci bi trebali reagirati na promjene kože, promjene u pražnjenju crijeva, bolove u području želuca, a žene bi dodatno trebale reagirati na promjene u izgledu dojke i bradavice na dojci, promjene u menstrualnom krvarenju. 

Foto: Shutterstock
Mjesec ženskog zdravlja u poliklinici Analiza

- Ono na što je poliklinika Analiza od samih početaka obratila pažnju je da pristup osobi mora biti otvoren, empatičan, ali i ozbiljan. Sve započinje razgovorom u kojem osoba iznosi svoju zdravstvenu situaciju i svoje sumnje. Naravno, osobi uvijek treba dati dovoljno vremena jer nisu svi jednako otvoreni, ali kad shvate da sa druge strane imaju medicinskog djelatnika koji je tu radi njih i da im je ta osoba prva i jedina i da je spremna svoje vrijeme i znanje staviti u njihovu službu, iza onih prvih sramežljivih rečenica počinje „otvaranje“ pravog problema. Nakon obavljenog razgovora slijedi usmjeravanje osobe k laboratorijskim i drugim dijagnostičkim postupcima, s ciljem obavljanja istih u najkraćem mogućem roku i uspostavljanja dijagnoze – zaključila je doktorica. Do ideje o mjesecu ženskog zdravlja došli su slučajno, zahvaljujući „lutanju“ pacijenata, kako se šali doktorica Silvana Mišković. 

- Malo ću se našaliti kod ovog pitanja, jer ne znam je li ova ideja došla k nama ili smo mi došli k njoj, ali u poliklinici Analiza još od ranih 2000-ih godina primijetili smo da osobe „lutaju“ sa svojim zdravstvenim problemima te smo odlučili, u suradnji s partnerskim ustanovama, organizirati sistematske preglede u skladu sa životnom dobi. Također akcije „muškog“ ili „ženskog“ zdravlja provodimo zadnjih godina, jer primarna ideja poliklinike Analiza još od njenog osnivanja bila je  prevencija i po pitanju prehrane, suplementacije i preventivnih pregleda. Zahvaljujući toj viziji, rasla je i ponuda naših pretraga i naših pristupa – prisjetila se. 

U uspješnom liječenju najvažnija je komunikacija 

Komunikacija s liječnicima najvažniji je aspekt uspješnosti liječenja, stoga, doktorica Silvana Mišković objašnjava kako se stvari mogu prevenirati na vrijeme. 

- Uvijek pacijentima kažem, karcinom nikad ne započinje veličinom od 10 centimetara ili s metastazama. Razvoj karcinoma je proces, a danas zahvaljujući razvoju Quantum dot tehnologije u mogućnosti smo ga, kroz analizu VEGF faktora (vaskularni endotelni faktor rasta), iz krvi detektirati u najranijoj fazi. Također, genetski testovi predispozicije razvoja karcinoma dojke, kože, pluća, debelog crijeva, daju nam pravovremeni uvid u moguću zdravstvenu situaciju. Upravo nam nove tehnologije koje smo uveli u polikliniku Analizu, uz otvorenost pacijenata i individualni pristup ljudskoj sumnji, otvaraju novo poglavlje rane detekcije karcinoma – potvrdila je doktorica i naglasila da u tom procesu nema krivih pitanja. 

- U poliklinici Analiza nema krivih pitanja, nema krivih sumnji i sve svoje sumnje bolje je razjasniti s medicinskim djelatnicima, jer bolest se ne događa nekom drugom i svi smo im podložni pa omogućite sebi, u suradnji sa timom poliklinike Analiza, pravovremeno otkrivanje i uspješno liječenje – zaključila je. 

A1 Hrvatska

A1 Hrvatskaosim što je pouzdani suradnik zdravstvenim radnicima, podržava akcije poput Mjeseca ženskog zdravlja i potiče sve da sudjeluju u pravovremenom otkrivanju i otklanjanju problema. Pokazali su se kao mreža koja se zalaže za kvalitetnije, bolje i zdravije društvo, što ih pozicionira u skupinu društveno-odgovornih kompanija. Zato je upravo A1 izbor broj 1  mnogim malim, velikim i srednjim poduzetnicima, pa tako i zdravstvenim ustanovama. Iza A1 mreže stoje i podaci. Naime, njihova fiksna mreža obuhvaća čak 650.000 kućanstava i poslovnih ureda. Mobilna mreža nudi 5G neograničeni Internet, a uz to i neograničene razgovore u svim tarifama.  Tu je i Officebox koji nudi 5G ili 4G mrežu uz mobilni Internet, te čak do 600 GB prometa maksimalno dostupnom brzinom. Za potpunu zaštitu tu je A1 Net Protect koji će korisnike zaštititi od zlonamjernih ili špijunskih softvera, te ih upozoriti o nesigurnoj lokaciji, bilo da su u zemlji ili inozemstvu. 

Sadržaj nastao u suradnji s A1 Hrvatska. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr