Gastronomad

Temperatura jezgre Venere i zbivanja u središtu suflea

Foto: VL
Temperatura jezgre Venere i zbivanja u središtu suflea
21.06.2010.
u 13:15
O čemu se dakle radi? Nesporazumi su nastali kada su neupućene novinare zbunile neke dosjetke inventivnih kuhara.
Pogledaj originalni članak

Prošlo je gotovo dvadeset godina od kada je skovan izraz molekularna gastronomija i još uvijek ne prestaje diskusija oko samog imena. Novi poticaj za rasprave bio je engleski prijevod španjolskog izvornika Lexico cientifico u kojem je najveća kuharska zvijezda Ferran Adria, među ostalim, izložio postavke molekularne gastronomije. Naziv je izazvao čitav niz nesporazuma, čak i u Hrvatskoj. U nas se molekularnom gastronomijom zapravo nitko sustavno ne bavi, a ipak je bilo pokušaja njenog osporavanja.

O čemu se, dakle, radi? Nesporazumi su nastali kada su neupućene novinare zbunile neke dosjetke inventivnih kuhara. Upravo kao što ambiciozni učitelji privlače pažnju djece efektnim pokusima kemije i fizike, tako su i razigrani kuhari namirnice podvrgavali utjecaju ekstremnih temperatura, emulgatora, koagulatora, mikrorezača i najrazličitijih drugih tehnoloških inovacija. Među njima bio je i čitav niz onih koji su zaista ozbiljno istraživali što se s namirnicama prilikom pripreme jela događa na molekularnoj razini.

U tom smislu molekularna gastronomija postoji već stoljećima, koliko postoji i znanstveno proučavanje prehrane. Radilo se samo o tomu da je nekolicina znanstvenika i kuhara sa znanstvenim ambicijama u jednom trenutku shvatila kako gastronomija u svijetu ne prati dovoljno brzo i ne koristi ni približno sve mogućnosti znanstveno tehnološkog napretka. Glasovita jadikovka genijalnog mađarskog fizičara Nicholasa Kurtija zdvajala je nad činjenicom kako su znanstvenici u stanju izmjeriti temperaturu u jezgri Venere, ali ne znaju što se događa u središtu suflea. Upravo se taj raskorak u međuvremenu počeo ubrzano smanjivati. Sustavna znanstvena proučavanja kuharskih tehnika u najširem kontekstu (uključujući sociologiju i psihologiju) dovela su do eksplozije inteligentne kreativnosti znatiželjnih profesionalaca s jedne strane i obmanjivačke gramzivosti taštih kuhara s druge strane ugostiteljske scene.

Kod nas nisu prevedene ni ključne prosvjetiteljske i vrlo poticajne knjige koje definiraju i obrazlažu principe molekularne gastronomije. A pokušaje da se i kod nas utemelji ova vrst znanstvenih istraživanja (u kojima sam i sam neuspješno sudjelovao) dočekalo je potpuno nerazumijevanje uz posprdne komentare. Iako je nekoliko naših glasovitih kuhara sticalo iskustva na samim izvorištima nove molekularne gastronomije, danas su njeni tragovi u Hrvatskoj nezamjetni.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

PR
preki
08:03 14.08.2010.

hi there,molekularna gastronomija je novi val u kuhanju i zahtjeva dosta znanja iz novih tehnologija ali rezultat je apsolutno vrhunski,u Hrvatskoj se to nece dogoditi jos jako dugo jer percepcija ljudi i nacin na koji se domaci gosti hrane je jos uvjek vezana za tradicijonalan pristup kuhanju pa cak i u vrhunskim restoranima a injih je nekoliko u citavoj zemlji.moje poznavanje mg je vezano za rad u inozemstvu u modernim kuhinjama i bilo bi mi drago prenjeti neka svoja znjanja na mladje kuhare